SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk dalgıçları Musul'da kahraman olarak görüldü

Türk dalgıç ekibi, Irak'ın Musul kentindeki feribot faciasında kaybolan onlarca kişiyi bulmak için üstün teknolojik cihazlarla 7 gündür aralıksız çalışmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2019 19:36
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2019 19:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk dalgıçları Musul'da kahraman olarak görüldü

Türk dalgıç ekibi, Irak'ın Musul kentindeki feribot faciasında kaybolan onlarca kişiyi bulmak için üstün teknolojik cihazlarla 7 gündür aralıksız çalışmaya devam ediyor. Musul halkı, gösterdikleri dayanışma ve özveri sebebiyle Türk dalgıçları "kahraman" olarak görüyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 20 kişilik birinci sınıf dalgıç ekibi, Musul kent merkezindeki Dicle Nehri'nde feribotun batmasından 9 gün sonra Irak'a geldi. Üstün teknolojik cihazlarla aramalarını sürdüren Türk dalgıçlar, şu ana dek 2 kişinin cesedine ulaştı. Yoğun yağışlar nedeniyle nehrin artan su seviyesine rağmen çalışmalarına ara vermeyen Türk ekip, sayıları net bilinmeyen ancak 85'in üzerinde oldukları tahmin edilen kayıp kişilere ulaşmak için çalışmalarını Musul'un güneyindeki Hamam el Alil kasabasında yoğunlaştırmış durumda.

http://qha.com.tr/haberler/turk-dalgiclar-musul-daki-feribot-kazasinda-bir-turkmen-cocugun-cesedine-ulasti/14974/

Facianın meydana geldiği ve 100'ün üzerinde Iraklının hayatını kaybettiği olay noktasından yaklaşık 60 kilometre mesafede arama çalışmaları yapan Türk dalgıçlar, çaresiz bir şekilde kaybolan yakınlarının akıbetini bekleyen ailelerin tek umudu. Arama çalışmalarını 40 kilometrelik geniş bir alanda sürdüren ve kendi özel yöntemleriyle suda faaliyet gösteren Türk dalgıçlar, ileri teknoloji kullanarak su altı arama çalışmalarına katkı sunuyor.

Türkiye'den gelen dalgıçlar, kullandıkları Sonar cihazının yanı sıra milli ve yerli üretim uzaktan kumandalı su altı robotu aracılığıyla kayıplara ulaşmaya çalışıyor.

http://qha.com.tr/haberler/turkiye-den-musul-a-yardim-eli/13249/

Musul emniyet yetkilileri ve gönüllü olarak suda çalışma yapan balıkçılar, kendilerine en zor zamanda yardım eli uzatan Türk dalgıçların çalışmalarından büyük memnuniyet duyuyor. Musul Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Albay Mazın Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gösterdikleri fedakarlık örneğiyle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 20 kişilik dalgıç ekibini "kahraman" olarak nitelendirdi.

Katkıları ve çabalarından dolayı Türk dalgıçlara teşekkür eden Abdullah, "Türk dalgıç ekibi, Irak ile arama kurtarma çalışmalarını ortak sürdürüyor. Faciadan sonra Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kahramanların yaptıkları yardım ve katkıları ifade edecek bir kelime bulamıyorum." dedi. Abdullah, iki ülke arasında kadim dostluk ilişkileri olduğunu hatırlatarak, Musul halkının Türkiye'nin uzattığı yardım elini unutmayacağını vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.