SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk tarihçiliğinin sembol ismi Yusuf Akçura'nın doğumunun 145. yıl dönümü

Türk tarihçiliğinin ve Türkçülük fikrinin sembol isimlerinden Yusuf Akçura, 145 yıl önce bugün doğdu. Ömrünü Türkiye Cumhuriyeti’ne ettiği büyük hizmetler ile geçiren Akçura, TBMM adına 6 Ekim 1923’te İstanbul’u işgal kuvvetlerinden teslim alan isim. Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak Türk tarihçiliğine hizmet eden ünlü Tatar aydını Akçura, sürdürdüğü mücadele ile arkasında silinmez izler bıraktı

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2021 12:57
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2021 13:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk tarihçiliğinin sembol ismi Yusuf Akçura'nın doğumunun 145. yıl dönümü

Türk tarihçiliğinin ve Türkçülük fikrinin sembol isimlerinden Yusuf Akçura, 145 yıl önce bugün doğdu. Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak Türk tarihçiliğine hizmet eden ve sürdürdüğü mücadele ile arkasında silinmez izler bırakan ünlü Tatar aydını Akçura, doğumunun 145. yıl dönümünde anılmaya devam ediyor.

Türk tarihçiliğinin ve Türkçülük fikrinin mimarlarından olan Yusuf Akçura'nın 145'inci doğum yıl dönümü kaydediliyor. Ünlü Tatar aydını Yusuf Akçura, doğumunun iki asra yaklaşan yıl dönümünde hatırlanmaya devam ediyor. Kazan’a göç etmiş Kırım Türklerinden aristokrat bir aileden gelen Akçura, 2 Aralık 1876’da Rusya’nın Ulyanovsk şehrinde doğdu. Akçura, İstanbul Harbiye Mektebi’nde eğitim gördü. Yusuf Akçura, Jöntürk hareketinin önde gelen simalarından olduğu için 1897’de dönemin padişahı II. Abdülhamid tarafından çıkarılan bir ferman ile Trablusgarp’a sürüldü. Kısa bir süre sonra da Fransa’ya kaçarak, Paris’teki Jön Türkler’e katılan Akçura, burada Siyasal Bilgiler Yüksekokuluna devam etti. 1903’te “Osmanlı Devleti Kurumlarının Tarihi Üstüne Bir Deneme” adlı teziyle okulu bitirerek Kazan’a döndü ve öğretmenlik yapmaya başladı.

ÜÇ TARZI SİYASET’İN YAZARI, BÜYÜK TÜRKÇÜ YUSUF AKÇURA

Bu dönemde pek çok deneme ve fikir yazısı yayımlanan Akçuraoğlu Yusuf’un, bunlar içinde, 1904’te Türk Gazetesinde çıkan “Üç Tarz-ı Siyaset” başlıklı makale serisi özel önem taşıyordu. Bu makalede imparatorluğun önündeki seçeneklerin “Osmanlıcılık”, “Panislamizm” ve “ırk esasına müstenit Türk Milliyetçiliği” olduğu, bunlardan en uygununun da sonuncusu olduğunu belirtiliyordu.

Akçura, II. Meşrutiyet’ten sonra İstanbul’a geldi. Çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Darülfünun’da ve Mülkiye Mektebinde siyasal tarih dersleri verdi. Türkçülük akımına daha çok düşünce düzeyinde katılarak Türk Derneği ve Türk Ocağının kurucuları arasında yer aldı. Türk Yurdu dergisinin de başyazarı ve editörü oldu. Akçura, Osmanlı Türkleri ile Osmanlı Devleti dışındaki Türklerin yalnız dil ve tarih alanındaki ortak geçmişlerine dayanarak bir birlik yaratamayacaklarını savundu.

Akçura, 6 Ekim 1923’te İstanbul’u TBMM adına teslim alan anlaşmayı imzalıyor
İSTANBUL'U İŞGALCİLERDEN TESLİM ALAN ANLAŞMAYI İMZALADI

Türk Tarih Kurumu Başkanlığı da yapan Akçura, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya geçerek Millî Mücadele’ye katıldı. Ayrıca, 6 Ekim 1923’te İstanbul’u Türkiye Büyük Millet Meclisi adına işgal kuvvetlerinden teslim alan anlaşmayı imzalamasıyla da Akçura, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli şahsiyetlerindendi.

TÜRKLÜK İÇİN VAKFEDİLMİŞ BİR ÖMÜR

Türk dünyasının meşhur şahsiyetlerinden Tatar asıllı Türk yazar ve siyasetçi Yusuf Akçura, 12 Mart 1935’de İstanbul’da vefat etti. Çalışmaları bugün de okunup konuşulmaya devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.