SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Cumhuriyeti, NATO’da 70 yılı geride bıraktı

Türkiye Cumhuriyeti, NATO’da 70 yılı geride bıraktı

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2022 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2022 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Cumhuriyeti, NATO’da 70 yılı geride bıraktı

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin NATO'ya katılımının 70 . yıl dönümü. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin NATO'ya katılımının 70. yıl dönümünü yayımladığı basın açıklamasıyla kutladı. Açıklamada, "Bu itibarla müttefiklerimizden de beklentimiz NATO’nun ortak paydasını oluşturan birlik ve dayanışma ruhunun eksiksiz sergilenmesidir." ifadelerine yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuzey Atlantik Paktı'na (NATO) 18 Şubat 1952'de katıldı. Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından imzalanan anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti, 12 kurucu üye ABD, Birleşik Krallık, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz'den sonra Yunanistan'la birlikte İttifak'a üye oldu. Türkiye Cumhuriyeti, NATO'ya üyeliğin 70. yılında müttefikler ile ortaklığa devam ediyor ve NATO'ya değerli bir katkı sağlıyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜRKİYE, NATO'NUN İSTİKAMETİNE YÖN VEREN ÖNDE GELEN MÜTTEFİKLER ARASINDA YER ALMIŞTIR

Dışişleri Bakanlığının NATO'ya üyeliğin 70. yılında yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Bugün ülkemizin NATO’ya katılımının 70. yıldönümünü kutluyoruz. Türkiye Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi sonrasında da İttifakın sorumlu ve öncü üyelerinden biri olmuştur. NATO’nun sınırlarının korunmasında oynadığı rolün ötesinde, misyon ve harekatlarına kapsamlı katkılarda bulunmuş; İttifakın temel değerleri doğrultusunda ilkeli ve vizyoner yaklaşımlarıyla NATO’nun istikametine yön veren önde gelen Müttefikler arasında yer almıştır.

Bir yandan 2030’lu yılların NATO’sunun tartışıldığı, diğer yandan kapsamlı güvenlik sınamalarından geçilen bu dönemde ülkemiz hem savunma ve güvenlik bağlamında üzerine düşeni fazlasıyla yapmakta, hem NATO’nun değişim ve dönüşüm sürecine yönelik anlamlı ve özgün katkılarını sürdürmektedir.

Sadece ülkemize değil Avrupa-Atlantik coğrafyasının geneline tehdit oluşturan terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadele başta olmak üzere, güvenliğin ve istikrarın 360 derece anlayışla korunması yolunda gayretlerimiz kararlılıkla sürdürülecektir. Bu itibarla Müttefiklerimizden de beklentimiz NATO’nun ortak paydasını oluşturan birlik ve dayanışma ruhunun eksiksiz sergilenmesidir."

Resim
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.