SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Rusya karşıtı kurulan NATO gücünün komutasını 2022'de Fransa'ya devredecek

Türkiye, Rusya karşıtı kurulan NATO gücünün komutasını 2022'de Fransa'ya devredecek

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2021 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2021 17:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Rusya karşıtı kurulan NATO gücünün komutasını 2022'de Fransa'ya devredecek

Türkiye, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri ve Orta Doğu'daki karışıklıklar gibi değişen güvenlik ortamı nedeniyle 2014'te kurulan, NATO bünyesindeki en yüksek hazırlığa sahip askeri güç "Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF)" komutasını 1 Ocak 2022'de Fransa'ya devredecek.

Fransa, NATO bünyesindeki en yüksek hazırlığa sahip askeri güç olan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF) komutasını 1 Ocak 2022 tarihinde Türkiye'den devralacak. NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'den komutayı devralacak olan Fransa, NATO kuvvetinin komutasını bir yıl boyunca yürütecek. VJTF'nin ana unsurunu 2022'de 3 bin 500 askerden oluşan Fransız-Alman tugayı oluşturacak. Ayrıca İspanya, Portekiz ve Polonya da görev kuvvetine asker verecek.

VJTF NEDİR?

VJTF, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri ve Orta Doğu'daki karışıklıklar gibi değişen güvenlik ortamı nedeniyle 2014'te kuruldu.
Hollanda'da bulunan NATO Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığının komutası altındaki 40 bin askerlik NATO Mukabele Kuvveti'nin bir parçası olan VJTF, ittifakın savunması için birkaç gün içinde harekete geçebilecek şekilde hazır bekletiliyor.

Görev gücünün komutasını her yıl başka bir müttefik ülke üstleniyor. AA'nın aktardığı habere göre Fransa, 1 Ocak 2023'te komutayı Almanya'ya devredecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.