SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan’da yarım asırdır yanan "Cehennem kapısı" Derveze gaz krateri kapatılacak

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2022 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2022 12:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan’da yarım asırdır yanan "Cehennem kapısı" Derveze gaz krateri kapatılacak

Türkmenistan’da yaklaşık 50 yıldır yanan ve "Cehennem kapısı" olarak da anılan Derveze gaz kraterinin, doğal gaz kaybına ve çevre kirliğine neden olduğu gerekçesiyle kapatılacağı bildirildi.

Türkmenistan’da yaklaşık yarım asırdır yanan ve "Cehennem kapısı" olarak da bilinen Derveze gaz krateri, doğal gaz kaybına ve çevre kirliğine neden olduğu için kapatılacak. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen “Türkmenistan’ın petrol ve doğal gazı” başlıklı uluslararası yatırım forumunda, Derveze gaz kraterinin kapatılması konusu gündeme getirildi. Türkmenistan Doğal Gaz Araştırma Enstitüsü Direktörü Bayrammyrat Pirniyazov, burada yaptığı konuşmada, jeolojik yapının Türkmen bilim adamları tarafından incelendiğini aktardı.

DERVEZE GAZ KRATERİ 50 YILDIR YANIYOR

Derveze gaz kraterinin yaklaşık 50 yıldır yanmaya devam ettiğini söyleyen Pirniyazov, Derveze bölgesinde çok miktarda doğal gazın yandığını, bunun çevreye de zarar verdiğini ve bu nedenle kapatılacağını belirtti. Pirniyazov, "Türkmen bilim adamları, çukura eğimli kuyu açmayı önerdiler. Bu kuyudan gazın çıkarılması, atmosfere kontrolsüz gaz emisyonlarının azaltılması ve sızıntı akışlarının kontrolünün sağlanması öngörülüyor." dedi.

KRATER KAPATILACAK

AA'nın aktardığı habere göre Derveze gaz kraterinin kapatılması için yurt dışından gelen tekliflerin de değerlendirildiği forumda, Belarus ve Slovenya'dan bilim adamları projenin uygulamasına katılmak istediklerini Türkmen tarafına iletti.

DERVEZE GAZ KRATERİ

Türkmenistan'da "Cehennem kapısı" olarak da bilinen Derveze gaz krateri, başkent Aşkabat’a 270 kilometre uzaklıktaki Ahal vilayetinde ve Karakum Çölü'nün merkezinde yer alıyor.

Derveze gaz krateri, 1970’li yıllarda Sovyetler Birliği döneminde yapılan kazı çalışmaları sırasında oluştu. Toprak çökmesi sonucunda oluşan kraterden çıkan gaz, çevreye ve yaşam alanına zarar verdiği için yakıldı.

60 metre genişliğe ve 20 metre derinliğe sahip krater, içinden çıkan doğal gaz nedeniyle yaklaşık 50 yıldır yanmaya devam ediyor. Derveze gaz kraterinin 5-7 kilometre yakınlarında biri su dolu olmak üzere 2 krater daha bulunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.