SON DAKİKA
Hava Durumu

Twitter, Doğu Türkistan'daki soykırımı gizlemek için yalan haber yayan sahte hesapları kapattı

Twitter, Doğu Türkistan'daki soykırımı gizlemek için yalan haber yayan sahte hesapları kapattı

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2021 17:04
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2021 17:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Twitter, Doğu Türkistan'daki soykırımı gizlemek için yalan haber yayan sahte hesapları kapattı

Sosyal paylaşım platformu Twitter, Doğu Türkistan'da yaşanan soykırım, insan hakları ihlalleri ve asimilasyon politikaları hakkında Çin Komünist Partisi'nin dezenformasyon ve yalan haberlerini yayan iki binden fazla hesabı kapatma kararı aldı.

Doğu Türkistan'da yaşanan insan hakları ihlalleri ve soykırım fiilleriyle ilgili sistematik olarak yalan haber ve dezenformasyon yayan Twitter hesapları kapatıldı. The Guardian'da yer alan habere göre, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) analistlerine göre, Twitter'ın kapattığı 2.160 hesabın içeriği genellikle yalan haber ve soykırımı inkar politikalarını içeriyor. ASPI, Çin Komünist Partisi eliyle işlenen baskı ve asimilasyon politikaları hakkında birbiriyle bağlantılı hesaplar, bu yalan haberleri yayıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ SOYKIRIMI GİZLEMEK İÇİN SAHTE HESAPLARLA ÇALIŞMA YÜRÜTTÜLER!

Doğu Türkistan'da yaşanan insan hakları ihlallerini gizlemek için dezenformasyon çalışması yürüten, 2 bin 48 hesaptan oluşan bir ağ ve ASPI'nin yayınladığı özel bir şirket olan “Changyu Culture” ile bağlantılı ikinci grup 112 hesaptan oluşuyor. Çin hükumetinin eylemlerini destekleyen ve Doğu Türkistan'da yaşanan baskıları gizleme amacıyla yürütülen propaganda çalışmaları tespit edildi. Bu yönde atılan 30 bini aşkın tweet ve 2 bin 160 hesabın daha önce hiç etkileşim almayan ve tamamen planlı bir şekilde yürütülen bir dezenformasyon çalışmasının ürünü olduğu aktarıldı.

Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ilişkin raporları gizlemeye ve sulandırmaya çalışan sahte hesaplar, yalan bilgileri kullanarak Doğu Türkistanlıların aslında gayet "mutlu" olduklarını ve dünya kamuoyunda çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürüyor.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.