SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da bir Azerbaycan Türkü daha hayatını kaybetti

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2022 18:14
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2022 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da bir Azerbaycan Türkü daha hayatını kaybetti

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de başlattığı savaşta Ukrayna'nın toprak bütünlüğü için savaşan Azerbaycan Türkü Said Huseinov hayatını kaybetti.

Rusya, Ukrayna'daki alt yapı tesislerine ve sivillere yönelik saldırılarına devam ederken, Ukrayna işgale karşı güçlü bir direniş sergiliyor. Ukrayna'da yaşayan Azerbaycan diasporasındaki vatandaşlardan biri olan Said Huseinov, savaşın 184'üncü gününde hayatını kaybetti. Ukrayna'nın özgürlüğü için savaşan Azerbaycan Türkü Huseinov, Mıkolayiv bölgesinde işgalciler tarafından öldürüldü.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

https://qha.com.tr/multimedya/azerbaycan-diaspora-temsilcisi-yalcin-kahramanoglu-rusya-nin-zayiflamasi-kirim-i-azerbaycan-i-ve-tum-turk-devletleri-rahatlatacak/429368/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.