SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’da, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında belgesel çekilecek

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2022 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2022 14:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’da, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında belgesel çekilecek

Ukrayna’da, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında belgesel film çekilecek. “Kırım’dan bir ses. Nariman Celal” adlı film, KrımSOS sivil toplum teşkilatının desteğiyle hazırlanıyor.

KrımSOS sivil toplum teşkilatı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i konu alan belgeseli hazırlama çalışmalarına katıldı. KırımSOS sivil teşkilatından yapılan açıklamada, filmi çekme fikrinin gazeteci, yapımcı Natalya Gumenyuk ve yönetmen Anna Tsıgıma’ya ait olduğu belirtildi. 

Belgesel için içerik toplama çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamada, “Daha önce KrımSOS ekibi, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında belgesel hazırlamıştı. Nariman Celal’in de önemli bir figür olduğunu düşünüyoruz. Bu film, siyasi tutsakları anlatmak ve işgal altındaki Kırım’da konuşma özgürlüğü için ödenen bedeli göstermek için iyi bir fırsat olacak.” diye kaydedildi.

Nariman Celal’in alıkonulmasının geçen yıl Kırım’da yaşanan en önemli olaylardan biri olduğunu belirten film yapımcısı Natalya Gumenyuk, “İnsanlara ulaşmanın, dikkatlerini çekmenin tek yolu hikayelerini anlatmaktır… İşgalci yönetim, KTMM’yi yasakladıktan sonra KTMM liderlerine yarımadaya giriş yasaklanmıştı. İşgal altındaki Kırım’da kalan tek Kırım Tatar politikacı olma sorumluluğu, oldukça genç olan bu adamın omuzlarına düştü.” diye belirtti.

“NARİMAN CELAL, KIRIM VE KIRIM TATARLARINA UYGULANAN BASKILARI DÜNYAYA DUYURAN SESTİ”

Film üzerinde çalışan yönetmen Anna Tsıgıma, “Son zamanlar Kırım’dan çok az bilgi alıyoruz. Bahsettiğim tutsakların veya tutsakların isim listelerini içeren haber başlıkları değil, onların nasıl yaşadığını ve neye ihtiyaç duyduğunu anlatan hikayelerden söz ediyorum. Kırım ve Kırım Tatarlarına uygulanan baskıları bize ve dünyaya anlatan seslerden biri Nariman Celal’di. Onun alıkonulmasından sonra bence bir enformasyon boşluğu oluştu.” dedi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler, günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılmıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

BASKI İÇİN YENİ BİR BAHANE

İşgalci güçler, Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de, iki Kırım Tatarının evine baskın düzenlemişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.