SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da yeni binalarda sığınakların oluşturulması zorunlu hale getirildi

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2022 23:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da yeni binalarda sığınakların oluşturulması zorunlu hale getirildi

Ukrayna’da bundan sonra inşa edilecek binalarda sığınakların olması zorunlu hale getirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ilgili yasayı imzaladı.

Ukrayna'da bundan sonra yeni binalarda sığınakların tasarlanması ve inşa edilmesi zorunlu olacak. İlgili yasanın, dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından imzalandığını bildirildi.

Ukrayna Parlamentosunun resmi internet sayfasında yayımlanan açıklamaya göre, 7398 sayılı yasa, yeni binalar dahil olmak üzere Ukrayna'da bomba sığınaklarının sayısının acilen artırılmasını öngörüyor. Yasada sivil halkın korunmasını öngören sığınakların olmadığı inşa projelerine onay verilmeyeceği belirtiliyor.

24 Şubat’tan bu yana Rusya Ukrayna’ya 3 binden fazla füze attı. Rus ordusu Ukrayna’nın farklı yerleşim yerlerinde günde ortalama olarak 20 füze atıyor. Ukrayna hükumetinden yapılan açıklamada Rus saldırılarında yaklaşık 120 bin binanın tahrip edildiği açıklandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.