SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Kültür Bakanı: “UNESCO Hansaray’ın durumunu kontrol edecek”

Ukrayna Kültür Bakanı Yevgen Nişçuk, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Hansaray’ın durumunu kontrol edecek UNESCO gözlem misyonunu beklediklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2019 13:38
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Kültür Bakanı: “UNESCO Hansaray’ın durumunu kontrol edecek”

Ukrayna Kültür Bakanı Yevgen Nişçuk, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Hansaray’ın durumunu kontrol edecek UNESCO gözlem misyonunu beklediklerini söyledi.

Azatlık Radyosunda konuşan Ukrayna Kültür Bakanı, işgalcilerin Kırım Tatar kültür mirası olan Hansaray’da yürüttüğü sözde restorasyon çalışmalarını “Hansaray’ın kabaca yok edilmesi” olarak tanımlayarak, “Şu an, Kırım’a erişim olanağımız olmadığı için bize yardım edebilecek gözlem misyonunu bekliyoruz. Ben şahsi olarak bu sürece katılan Türkiye yönetimi ve Kültür Bakanıyla görüşmeler yaptım. 8-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında UNESCO temsilcileri Kıyiv’e (Kiev) geliyor. Onlarla Hansaray, Hersones’te gerçekleştirecekleri gözlem misyonu görevinin parametrelerini görüşeceğiz.” açıklamasında bulundu.

http://qha.com.tr/haberler/elmira-ablalimova-han-camii-nin-tarihi-degeri-yok-edildi/3422/

Bakan söz konusu mimari ve kültürel miras anıtlarının durumunu Ukrayna'nın sadece uluslararası misyonları aracılığıyla kontrol edebileceğini vurguladı.

Daha önce Kıyiv yönetimi işgalci yönetimin Hansaray’da yürüttüğü sözde restorasyon çalışmalarını defalarca eleştirmişti.

http://qha.com.tr/haberler/isgal-makamlari-yarimadanin-kirim-tatar-kulturel-mirasini-kazimak-icin-seferberlik-baslatti/25970/

Kırım Tatar kültürel mirasının en önemli abidelerinden olan Hansaray, restorasyon bahanesiyle işgalci Rusya tarafından acımasız biçimde talan ediliyor. Konuyla ilgili daha önce konuşma yapan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bulunan ve Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray’ı yok eden kişilerin cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.

http://qha.com.tr/haberler/isgalciler-hansaray-i-yok-etmeye-devam-ediyor-8-tarihi-yapi-tehlike-altinda/13765/

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. Bölgedeki diğer tarihi Türk izlerinin de silinmesi yönünde kasti bir politika izlediği düşünülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.