SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı siviller, Donetsk bölgesinden tahliye ediliyor

Ukraynalı siviller, Donetsk bölgesinden tahliye ediliyor

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2022 21:59
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2022 21:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı siviller, Donetsk bölgesinden tahliye ediliyor

Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar gün geçtikçe şiddetlenirken, Donetsk bölgesinden sivillerin zorunlu tahliye edilmesi için talimat Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy tarafından verildi. İlk zorunlu tahliye 1 Ağustos günü tren seferiyle başladı. Yola çıkan tren, bugün sabah saatlerinde Kropıvnıtskıy'e giriş yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşta işgalci Rus ordusunun, Ukrayna'daki saldırıları devam ediyor. Bu kapsamda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) son açıklamasında, Donetsk bölgesindeki insanların zorunlu olarak tahliye edilmesi talimatını verdiğini duyurdu. Donetsk’den ilk tahliye treni 1 Ağustos günü yola çıktı. Tahliye için yola çıkan trenin ilk olarak sabah saatlerinde Kropıvnıtskıy’a ulaştığı bildirildi. Tahliye için öncelik  kadın, çocuk ve yaşlılara yer verildi.

DONETSK'TE UKRAYNALI SİVİLLERİN TAHLİYESİ

Ukrayna Başkan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Bölgelerin Entegrasyon Başkanı İrına Vereşçuk ise “Yerel hizmetlere, uluslararası kuruluşlara ve gönüllülere teşekkür ederim. Örnek bir çalışma! Bölge başkanı Andriy Raykoviç ve ekibine şahsen teşekkür ediyorum “ dedi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.