SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov: Herson'u Rus işgalinden kurtaracağız

Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov: Önümüzdeki haftalarda Herson'u özgürleştireceğiz

Haber Giriş Tarihi: 04.08.2022 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2022 03:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov: Herson'u Rus işgalinden kurtaracağız

İşgalci Rus birlikleri, Donbas sahasındaki saldırılarına yavaş yavaş son verirken, Ukrayna'nın güney bölgelerine doğru askeri birliklerini yoğunlaştırıyor. Ukrayna ordusu saflarına katılan ünlü Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, cephedeki duruma ilişkin konuşarak, "Ukrayna ordusu olarak, önümüzdeki haftalarda işgal altındaki Herson'u kurtaracağız" açıklamasını yaptı.

Rusya'nın Ukrayna'daki işgal girişimi ve saldırılarının başlamasının ardından Ukrayna ordusuna katılan, eski siyasi tutsak ve Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, "Donbas'taki savaş neredeyse durduruldu ve aktif bir saldırı yok. İşgalci Rus birlikleri, son çabalarını Bahmut'u ele geçirme girişimlerine yoğunlaştırdı. Dolayısıyla işgalciler, Donbas yönlerindeki saldırıları önemli ölçüde azalttı. Rus askerleri, işgal altındaki Herson'u savunmak için ana güçlerini Ukrayna'nın güneyine kaydırıyor ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmak için orada bir saldırı düzenlemeye çalışıyorlar. Umarım Bahmut'u savunabiliriz ve akabinde önümüzdeki haftalarda Herson'u özgürleştireceğiz ve kurtaracağız." ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA'NIN ZAFERE ULAŞMASI İÇİN HERKES ELİNDEN GELENİ YAPMAYA HAZIR"

Oleg Sentsov, Ukraynalı savaşçıların her ne kadar bitkin olsalar bile zafere olan inançlarının yüksek olduğunu kaydederek, "Evet, yorulduk. Evet, bir çok şehit ve yaralımız da var. Evet, yeterli ekipman yok ve neredeyse hiç Sovyet kalibre mermisi kalmadı. NATO sistemleri daha iyi ama onlar da yeterli değil. Ancak bu savaşı kazanacağımızdan eminim. Bu zaferin bir an önce gelmesi için herkes her şeyi yapmaya hazır. Kaybetmedik ve kesinlikle kazanacağız" ifadesini kullandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 5 bin 327 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Savaşta Ağustos 2022 başı itibarıyla, en az 7 bin 257 sivil yaralandı ve en az 357 çocuk Rus saldırılarında hayatını kaybetti.

Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 10 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

BM'nin Ukrayna savaşına dair Ağustos ayının başındaki resmi verileri:

Yerinden edilen kişi sayısı: 10 milyon 107 bin 957

Ölen Ukraynalı sivil sayısı: 5 bin 327

Yaralı Ukraynalı sivil sayısı: 7 bin 257

Ölen Ukraynalı çocuk sayısı: 357

Yaralı Ukraynalı çocuk sayısı: 571

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.