SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne ilişkin basın açıklamasına davet

Doğu Türkistanlı STK’lardan İnsan Hakları Günü'nde basın açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2021 00:14
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2021 00:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne ilişkin basın açıklamasına davet

73 yıl önce, Birleşmiş Milletler, 10 Aralık’ta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni kabul etti. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin yıl dönümünde dünyada, baskıcı ve emperyal rejimlerin yayılmacı politikalarına dikkat çekmek üzere 10 Aralık İnsan Hakları Günü kaydediliyor. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde, Çin'in Doğu Türkistan'daki sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda, soykırım faaliyetlerine dikkat çekmek için basın açıklaması düzenleyecek.

Birleşmiş Milletler, ​​1948 yılında dünyada acı tecrübelere sahne olan insan haklarının ağır ihlalleri ve soykırım fiillerine dikkat çekmek için 10 Aralık tarihini İnsan Hakları Günü ilan etti. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü çerçevesinde Doğu Türkistan’da ağır insan hakları ihlalleri işleyen Çin Komünist Partisinin (ÇKP) işkence ve soykırım faaliyetlerine ilişkin yaklaşık otuz farklı Doğu Türkistanlı STK'nın imzasını taşıyan bildiri yayımlayacak. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin, 10 Aralık 2021 Cuma günü saat 11.00'de "Doğu Türkistan’da Devam Eden Soykırım" başlıklı basın açıklaması, İstanbul Fatih'te, Molla Gürani Mahallesi, Millet Caddesi, Gülsen Apartmanı, No:108, Daire:4 adresinde düzenlenecek.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.