SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur Hareketi: ABD'nin boykot kararı diğer ülkelere örnek olmalı

Uygur Hareketi: ABD'nin boykot kararı diğer ülkelere örnek olmalı

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2021 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2021 17:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur Hareketi: ABD'nin boykot kararı diğer ülkelere örnek olmalı

Uygur Hareketi (CFU) sivil toplum kuruluşu, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Çin’de Şubat ayında düzenlenecek olan Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na diplomatik boykot uygulama kararına destek verdi. Uygur Hareketi(CFU) İcra Direktörü Rushan Abbas, "Binlerce aktivistin ve bireyin çabaları karşılık buldu. Doğu Türkistan, Çin Komünist Partisi’nin zulmü altındayken, bu ülkenin olimpiyatlara ev sahipliği yapması kabul edilemez" dedi.

Uygur Hareketi, ABD'nin Pekin 2022 Olimpiyatları'nı boykot etme kararının diğer ülkelere örnek olması gerektiğini vurguladı. ABD’nin kararını memnuniyetle karşılayan CFU İcra Direktörü Rushan Abbas, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını "vahşetin anıtları" olarak niteleyerek "Soykırım yapan bir ülkede Olimpiyat oyunlarının düzenlenmesini kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu. Abbas, "Başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere de boykota katılmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz." dedi.

ABD, 2022 PEKİN OLİMPİYATLARINI BOYKOT KARARI ALDI

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Biden yönetimi, Çin’in Sincan'da devam eden soykırımı, insanlığa karşı suçları ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle, Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarına herhangi bir diplomatik veya resmi temsilci göndermeyecek" ifadelerini kullandı. Psaki, Çin’in Sincan'daki korkunç insan hakları ihlalleri ve vahşeti karşısında olimpiyatlara “olağan şeyler” muamelesi yapamayacaklarının altını çizdi.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.