SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur Türklerinden Ankara'da 2022 Pekin Olimpiyatları'nı boykot ve protesto çağrısı

Uygur Türklerinden Ankara'da 2022 Pekin Olimpiyatları'nı boykot ve protesto çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2021 22:18
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2021 22:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur Türklerinden Ankara'da 2022 Pekin Olimpiyatları'nı boykot ve protesto çağrısı

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı, Ankara'da 4 Ocak 2022 tarihinde Çin'in 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını protesto ve boykot edecek.

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları, Pekin (Beijing) 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'nı protesto ve boykot uygulamaya devam ediyor. Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı, "Soykırım Olimpiyatlarına Hayır" sloganıyla boykot çağrısı ve protesto gösterisine davet etti.

Resim DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri: Unutulan Akrabalık - Stratejik Ortak

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.