SON DAKİKA
Hava Durumu

Yemen'de kolera salgını olağanüstü hali getirdi

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2019 10:37
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2019 10:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yemen'de kolera salgını olağanüstü hali getirdi

Yemen'de Husilerce kontrol altında tutulan bölgelerde kolera salgınının hızla artması nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Yemen'de Saba haber ajansının bildirdiğine göre, oluşturulan hükümet yetkilileri, kontrol altında tutulan bölgelerde salgın haline gelen kolera ile mücadele amacıyla olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. 

UNICEF, 2019 BAŞINDAN BU YANA 109 KİŞİ SALGINDAN ÖLDÜ

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Geert Cappelaere ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Ahmed el-Manzuri tarafından bir süre önce yapılan yazılı açıklamada, 2019'un başından bu yana Yemen'de kolera vakalarının hızlı bir şekilde arttığı ve 17 Mart'a kadar 109 bin kolera vakası kaydedildiği, 190 kişinin de bundan hayatını kaybettiği rapor edilmişti.

YEMEN, DÜNYANIN EN FAKİR ÜLKELERİNDEN

Yemen'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de 22 milyondan fazla kişi yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Yemen'de özellikle Husilerin kontrolündeki bölgelerde yoğun kolera salgını gözleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.