SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Zelanda, Ukraynalı askerlere eğitim desteği sağlayacak

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2022 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2022 15:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yeni Zelanda, Ukraynalı askerlere eğitim desteği sağlayacak

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Birleşik Krallık’ta Ukrayna askerlerine eğitim veren ekibe, yeni personel gönderileceğini açıkladı. Yeni Zelanda, 120 personelini Ukrayna askerlerini eğitmek üzere Birleşik Krallık’a gönderecek.

Rusya, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı işgal saldırılarına devam ederken, pek çok dünya ülkesi Ukrayna'ya destek veriyor. Avrupa ülkeleri Ukrayna'ya askeri, ekonomik ve insani desteklerini güçlendirerek artırıyor. Ukraynalı askerlere destek vermeyi planlayan Yeni Zelenda, eğitim vereceğini duyurdu.

YENİ ZELANDA 120 ASKERİNİ BİRLEŞİK KRALLIK'A GÖNDERECEK

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern bugün yaptığı açıklamada, Kıyiv'in öz savunmasını yapabilmesi için yürütülen uluslararası çalışmalar olduğunu anımsattı. Bu çalışmalar kapsamında 120 personelin daha Ukrayna askerini eğitmek üzere Birleşik Krallık’a gönderileceğini açıkladı. Başbakan Andern, vatanını ve halkını Rusya'nın saldırılarına karşı koruyan Ukrayna'nın destek taleplerine karşılık verilmeye devam edileceğini vurguladı. Ardern, Ukrayna'nın öncelikleri arasında askerlerin eğitilmesi olduğunu belirtti. Andern, Yeni Zelanda'nın, Ukrayna'nın destek taleplerine karşılık veren ülkelerle dayanışma içinde olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

YENİ ZELANDA’DAN UKRAYNA’YA DESTEK

Yeni Zelanda Savunma Bakanı Peeni Henare, Yeni Zelandalı personelin Ukrayna askerlerini Birleşik Krallık’ta eğiteceği ve Ukrayna'ya girmeyeceği bilgisini vermişti. Wellington yönetimi Mayıs'ta, 30 personelini Ukrayna askerlerine eğitim vermesi için Birleşik Krallık'a göndermişti.

Öte yandan Kanada, 14 Ağustos'ta Ukraynalı askerleri eğitmek üzere ordudan asker gönderdiğini duyurmuştu. Kanada ordusundan gönderilen 90 asker, Birleşik Krallık'ta Ukraynalı askerlere eğitim verecek.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.