SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Saraç, Ukrayna'yı ziyaret etti

23 Mayıs tarihinde YÖK Başkanı Saraç ve beraberindeki heyet Ukrayna'ya bir günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2016 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2016 15:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Saraç, Ukrayna'yı ziyaret etti

YÖK Başkanı Yekta Saraç ve beraberindeki heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ukrayna'ya 23 Mayıs tarihinde bir günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye Yükseköğretim Kurulu sayfasında yapılan açıklamaya göre ziyareti esnasında Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grineviç ile görüşen Saraç ve beraberindeki heyet ayrıca, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Başkan Birinci Yardımcısı Anton Naumovets'i, Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi Rektörü Leonid Guberskiy'i, Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi Kiev Politeknik Enstitüsü Rektörü Mıhaylo Zgurovskiy'i, Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Rektör Vekili Volodymyr Kharchenko'yu ve Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel'i ziyaret etti.

Yapılan görüşmelerde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu stratejik alanlardan olan nükleer teknoloji ve uçak/uzay alanlarındaki ilişkilerin kurumsal düzeye taşınması ve T.C Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasında bir mutabakat zaptı imzalanması kararlaştırıldı.

Bu kapsamda iki ülke arasında Nükleer teknoloji ve Uçak/Uzay Teknolojileri alanlarında işbirliği yapılması konularında mutabık kalındı. Ayrıca karşılıklı öğrenci değişimi, çift diploma programlarının açılması ve öğrencilere imkânlar ölçüsünde burs desteği sağlanması hususları da öngörüldü.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grineviç, ülkelerindeki öğrencilere ikinci yabancı dil olarak Türkçe dersinin verildiğini ve bu kapsamda okullarında Türkçe öğretmen ihtiyacının olduğunu belirtmesi üzerine mutabakat zaptında Türkçe ve Ukraince dillerinin geliştirilmesine yönelik karşılıklı öğretim elemanı temininin sağlanması da kararlaştırıldı.

YÖK Başkanı Saraç, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grineviç ile Kırım'da yaşanan işgal sonrası bu ülkede eğitim görmekte olan öğrencilerin durumlarını ve sorunlarını da görüşmede gündeme getirdi. Başkan Saraç, Kırım'da yaşanan son olaylar neticesinde Ukrayna'ya taşınarak kurulması gündemde olan üniversiteye ilişkin Bakan Grineviç‘e, T.C Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak gerektiğinde her türlü desteğe hazır olduklarını iletti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.