SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunan hükûmeti 11 yıldır AİHM'in Batı Trakya hakkındaki kararını uygulamıyor

AİHM'de elde edilen kazanımların hala Yunan hükûmeti tarafından yürürlüğe konmadığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2019 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2019 19:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunan hükûmeti 11 yıldır AİHM'in Batı Trakya hakkındaki kararını uygulamıyor

AİHM'de elde edilen kazanımların hala Yunan hükûmeti tarafından yürürlüğe konmadığı bildirildi.

Batı Trakya Türklerinin kurduğu İskeçe Türk Birliği'nin isimindeki Türk ibaresine Yunan hükûmetinin koyduğu yasağa karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açılan davayı 11 yıl önce Batı Trakya Türkleri kazanmışlardı. Ancak Yunanistan söz konusu kararları hiçbir zaman uygulamaya koymadı.

Bu hukuksuzluğun 11. yılında İskeçe Türk Birliği bir açıklama yayımladı.

http://qha.com.tr/haberler/bati-trakya-turklerinin-partisi-deb-ap-secimlerine-katilma-karari-aldi/12274/ İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NDEN AİHM AÇIKLAMASI

Millet Gazetesi'nin aktardığına göre İskeçe Türk Birliği'nin açıklama metni şu şekilde:

"İskeçe Türk Birliği’nin verdiği hukuk ve demokrasi mücadelesinde dönüm noktası olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği davasıyla ilgili kararının üzerinden 11 yıl geçti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 27 Mart 2008 tarihinde İskeçe Türk Birliği’yle birlikte Rodop ili Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç ili Azınlık Gençlik Derneği davalarıyla ilgili kararını açıklamış ve üç azınlık derneğini de haklı bulmuştu.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği’nin 1983 yılında tabelasının güvenlik güçlerince indirilmesi ve hemen akabinde dönemin valisi tarafından derneğimizin kapatılması talebiyle açılan dava sonucunda başlayan hukuk mücadelesi, 25 yıl sonra 2008 yılının 27 Mart tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının açıklanmasıyla yeni bir aşamaya girmişti. Ancak ne yazık ki AİHM kararı 2008 yılından bu yana uygulanmamakta ve büyük bir haksızlık ve adaletsizlik devam etmektedir.

Ülkemiz Yunanistan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği başta olmak üzere, azınlık dernekleriyle ilgili kararları uygulamamakla uluslararası hukuk normlarına uygun hareket etmemekte ve 11 yıldır uyarı almaya devam etmektedir. AİHM kararlarını uygulamadığı için 11 yıldır Avrupa Konseyi ve genel anlamda uluslararası platformda uyarılara maruz kalan ve mahkeme kararlarını uygulamaya koyması için sürekli çağrı yapılan Yunanistan, adeta uluslararası hukuku askıya almıştır."

http://qha.com.tr/haberler/bati-trakya-nin-egitim-sorunlari-avrupa-parlamentosu-nda-gorusulecek/8152/ YUNAN HÜKÛMETİ AİHM'İ ALDATMAYA ÇALIŞIYOR

İskeçe Türk Birliği ayrıca Yunan hükûmetinin, "AİHM kararlarını uygulayacağız" maskesi altında yaptığı düzenlemeler ile kararın esasına aykırı bir yasayı çıkardığını da hatırlatarak açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"2017 yılı sonbaharında Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve AİHM kararlarının Yunanistan’da uygulanmasına imkan vermek amacıyla ortaya konan ancak sonradan yapılan müdahalelerle değiştirilen ve farklı bir şekle bürünen yasanın da AİHM kararlarını hayata geçirilmesinden oldukça uzaktadır.

İskeçe Türk Birliği olarak derneğimizin tabelasının yerinden sökülmesiyle başlayan hukuk mücadelesi 36 yıldır devam ediyor. Batı Trakya Türk Azınlığının en eski sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği olarak, demokrasi ve uluslararası hukuk adına, AİHM kararlarının uygulanmasını ve derneğimizin resmi statüsünün iade edilmesini talep ettiğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) haklılığı tescil edilen İskeçe Türk Birliği, Avrupa Konseyi başta olmak üzere uluslararası platformda demokratik hukuk mücadelesini sürdürecektir. Ta ki adalet tecelli edene kadar…”

http://qha.com.tr/haberler/bati-trakya-da-muftu-atamasini-elestiren-gazetecilere-hapis-cezasi/3642/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.