SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunan Meclisi Almanya’dan 290 milyar Euro istiyor

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2019 20:08
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunan Meclisi Almanya’dan 290 milyar Euro istiyor

Yunan parlamentosu, Almanya’dan Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda ülkede yarattığı zarar ve suçlar nedeniyle 290 milyar Euro tazminat ödemesini isteyen kararı oy çokluğuyla kabul etti.

Alınan karar sonrasında Yunan Hükümetini adım atmaya çağıran parlamento, ilk adım olarak Almanya’ya sözlü nota vermesini talep etti.

TAZMİNAT ÖDENMESİ ÇİPRAS’IN SEÇİM VAATLERİ ARASINDA YER ALIYORDU

Yunan parlamentosunda yapılan oylamada Başbakan Aleksis Çipras’ın partisi Syriza’nın yanı sıra muhalafetteki Yeni Demokrasi ve sosyal demokrat çizgideki Değişim Hareketi (KINAL) karar lehine oy kullandı. Çipras parlamentoda yaptığı konuşmada “Tazminat ödenmesini talep etmek bizim için tarihi ve ahlaki bir ödev” dedi. Konuyu ülkenin içinden geçtiği ağır mali kriz nedeniyle, birbirine karışmaması için önceki yıllarda gündeme getirmediğini vurgulayan Çipras uluslararası yardım programının sona ermesiyle birlikte doğru zamanın geldiğini kaydetti. Çipras “Şimdi her iki halk açısından bir sayfayı kapatma imkanımız var” diye konuştu. Tazminat konusu Çipras’ın 2015 yılındaki seçimlerde vaatlerinden biriydi.

ALMANYA TAZMANİT ÖDEMEYİ REDDEDİYOR

Almanya ise tazminat konusunun kapandığı görüşünde. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert Berlin’de yaptığı açıklamada, hükümetin Almanya’nın Nasyonal Sosyalizm döneminde Yunanistan’da işlenen ‘büyük suçun’ ve neden olunan ‘büyük acının’ farkında olduğunu söyledi ancak tazminat konusunun “Hukuki ve siyasi olarak nihai bir biçimde düzenlendiğini” de sözlerine ekledi.

Yunanistan’da Hitler Almanyası’nın işgalinde olduğu Nisan 1941 ile Eylül 1944 tarihleri arasında yaklaşık 300 bin Yunan vatandaşı öldürülmüştü.

Sorunun Uluslararası Adalet Divanı’na taşınması bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.