SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Ruslar, Ukraynalıların yuva duygusunu öldürmek için sivil hedefleri yok ediyor

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2022 22:18
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2022 22:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Ruslar, Ukraynalıların yuva duygusunu öldürmek için sivil hedefleri yok ediyor

İşgalci Rusya 6 aydır Ukrayna’nın farklı yerleşim yerlerini bombalayarak sivilleri ve sivil altyapıyı yok etmeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgal güçlerinin kasıtlı olarak sivil hedefleri vurarak Ukrayna halkının yaşam alanını yok ettiğini belirtti.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırısı başlattı ve geride kalan 6 ayda Rus ordusu Ukrayna’da bir dizi yerleşim yeri bombalayarak yerle bir etti. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyine bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi 1 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, savaşın 5 ayında Rusya’nın Ukrayna’da sivil tesisleri askeri tesislerle kıyasla 60 kat daha sık bombaladığını açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün yaptığı açıklamada Rus işgal güçlerinin kasıtlı olarak sivil hedefleri bombaladığına dikkat çekerek, “Her insanın bir ev alanı vardır. Bu sadece bir daire veya ev değil, bir kişinin iletişim kurduğu, çalıştığı, arkadaşlarını gördüğü, sevdiği, çocuk yetiştirdiği şehrin veya köyün bir parçası. Bu yüzden Rus işgal güçleri evlere tanklarla ateş ediyor veya kentlerin semtlerine topçu sistemleriyle saldırıyor, bu yüzden evlere füzeler atıyorlar. Tüm bunlar insanların yaşam alanını ve ev duygusunu yok etmek için yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.