SON DAKİKA
Hava Durumu

Akmescit’te Kırım Tatar Günleri düzenlenecek

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2011 17:57
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2011 17:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Akmescit’te Kırım Tatar Günleri düzenlenecek
AKMESCİT/SİMFEROPİL (QHA) – 29 Kasımda Kırım Tatar Kültür Günleri kapsamında Akmescit’in Kırım Tatar Akademik Müzikal ve Drama Tiyatrosunda konser ve Kırım Tatar el sanatları eserlernin yer alacağı sergi yapılacak. Programa Kırım Özerk Cumhuriyeti Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi destek veriyor.

Programı organize eden Kırım Tatar Kültür Vakfının Yönetim Kurulu Başkanı Ridvan Ayedinov, yaptığı açıklamada, konserde Kırım Tatar halk ve pop müziğinin seslendirileceğini, halk oyunlarını oynanacağını kaydetti. Konserde Kırım Halk Sanatçısı Dilaver Osmanov, Zöre Kadıyeva, Elnara Küçük, İbraim Egizov, Selsebil kemancılar grubu, Kırım ve ukrayna Halk Sanatçısı Cemile Osmanova’nın başkanlığındaki “Cemile” Kırım Tatar halk oyunları grubu, Tacikistan ve Kırım Halk Sanatçısı Elzara Asanova’nın yönetimindeki Güldeste grubu sahne alacak. Tiyatronun fuayesinde Kırım Tatar el sanatları ürünlerinin yer aldığı sergi yapılacak.

Ayedinov’un verdiği bilgiye göre programa Kırım Tatar Milli, Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi 1.Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Kırım Parlamentosu Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Daimi Komisyonu Başkanı Remzi İlyasov, Kırım Başbakan Yardımcısı Aziz Abdullayev, Kırım Özerk Cumhuriyeti Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi Başkanı Edem Dudakov gibi Kırım Tatar siyasetçiler davet edildi.

Ayedinov, programın Kırım Tatar sanatı, Kırım Tatarlarının durumu ile imkanlarını tanıtmak amacıyla yapıldığını kaydetti.

Mavile Abkerimova - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.