SON DAKİKA
Hava Durumu

Aydan Şener’in Kırım ziyareti (genişletilmiş)

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2013 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2013 14:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Aydan Şener’in Kırım ziyareti (genişletilmiş)

Çalıkuşu dizisinde canlandırdığı Feride karakteriyle tüm Türk Dünyasının gönlünü fetheden Aydan Şener atalarının yurdu olan Kırım’ı ziyaret etti.

ATR kanalının daveti üzerine Kırım’a gelen Aydan Şener’e babası ve halası eşlik etti. Aydan Şener, atalarının geldiği Kırım’ı çoktandır ziyaret etmek istediğini söyledi.

Aydan Şener: Burada olmaktan ben de çok mutluyum. İlk kez Kırım’a geliyorum. Kırım’ı tanımak, görmek.. Her zaman çok istemiştim, çünkü benim de atalarım 1900’lerin başlarında Türkiye’ye göç etmişler. Onun için de, benim açımdan, çok özel yeri var Kırım’ın. Çok ziyaret etmek istiyordum zaten, böyle bir teklif gelince hiç düşünmeden, seve seve koşarak geldim.

Aydan Şener, Kırım’da Kırım Hanlığı’nın başkenti Bahçesaray’ı ziyaret etti. Aydan Şener burada Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı tarafından restore edilmiş olan Zincirli Medrese kompleksini, Türk Dünyasının ulu mütefekkiri İsmail Bey Gaspıralı mezarını ve Hansaray’ı gezdi.

Aydan Şener, Bahçesaray’ın tarihi yerlerinden çok etkiledi.

Aydan Şener: Dün Bahçesaray’ı gezdik, Hansaray’ı gezdik. Kırım Hanlığı’nın kurulduğu yerleri görmek gerçekten çok etkileyiciydi benim için. Çünkü hep tarih kitaplarında Kırım Hanlığını, Osmanlı İmparatorluğu ile beraber, onu da okumuştuk ve onların kurulduğu bizim de hem Yavuz Sultan Selim’in hem Kanuni Sultan Süleyman’ın ziyaret etmiş olduğu topraklara ayak basmak çok etkiledi beni. Tabii ki çoğu kısmı yıkıldığı için, işin o tarafı çok üzücü, Sarayın tamamının ortaya çıkması için çalışmalar da sürüyormuş, onları da öğrendim, birçok bilgiler aldım. Beni Gözyaşı Çeşmesi çok etkiledi. Çok güzel. Her yerin de hikâyesi var, onları da dinledim. Ömür Çeşmesi var mesela Hansaray’da, onlar beni çok etkiledi. Giray Han’ın türbesinin aynen duruyor olması bir mucize. Yani çok güzel anılarla döneceğim İstanbul’a.

Aydan Şener, Kırımlı gazetecilerine Çalıkuşu dizisinde canlandırdığı Feride rolünün kendisi için dönüm noktası olduğunu ve bu rol dolayısıyla sadece Türkiye’de değil yurtdışında da ünlü olduğunu kaydetti.

Kendi karakteri ve canlandırdığı Feride karakterinde çok ortak nokta olduğunu belirten Aydan Şener, “Ben de Feride gibi çok gururluyum ve karakter olarak idealistim” dedi. Şener, gazetecilerin sorusu üzerine Çalıkuşu dizinde Karman rolünü canlandıran Kenan Kalav ile yakın arkadaşlık ilişkileri olduğunu söyledi.

Aydan Şener’in Kırım’da “Bahçesaray Semalarındaki Yıldızlar” adlı dizinin çekimlerine katılması ihtimali var. Aydan Şener, görüşmelerin sürmekte olduğunu kaydetti.

Aydan Şener’in hayranlar yıldız oyuncudan imza aldı.

Aydan Şener, Kırım ziyareti kapsamında Kırım Tatar Kadınları Birliği’ni ziyaret ederek derneğin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Aydan Şener’e çiçeklerin yanı sıra Kırım Tatar işlemeli çanta ve el işleri hediye edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.