SON DAKİKA
Hava Durumu

Birinci Uluslararası “Dinim, Dilim, Milletim!” Festivali

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2012 13:33
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2012 13:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birinci Uluslararası “Dinim, Dilim, Milletim!” Festivali
Kırım Müftülüğü, Gözaydın-Media teşkilatı, Yaşlar Sedası ve Yaşlar Şurası teşkilatlarının 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü dolayısıyla organize ettiği 1. Uluslararası “Dinim, Dilim, Milletim!” Festivali kapsamında 20 Haziranda QHA Basın Merkezinde seçmeler yapılacak.

Kırım Müftülüğünün verdiği bilgiye göre festival, sinema, radyo ve televizyon çalışmaları vasıtasıyla Kırım Tatar halkının maneviyatı, kültürü, milli değerlerinin yeniden canlandırılmasını hedefliyor.

Yarışmaya 10 Hazirana kadar ses ve video çalışmaları kabul edilecek. Grup halinde yapılan çalışmaları grubun bir temsilcisi sunabilecek. Herkes birden fazla alanlarda yarışabiliyor. Yarışmanın yapılacağı dallar aşağıdaki gibi belirlendi:
1. Çizgi film. Her çeşit teknikte yapılan ve en fazla 5 dakika sürecek özel filmler.
2. Sosyal reklam. Festivalin konusu çerçevesinde yapılan en fazla 3 dakikalık reklam.
3. Belgesel. En fazla 10 dakika.
Yarışmaya sunulacak ses kayıtlarından istenen şartlar şöyle: nesir, en fazla 8 dakika, şiir en fazla 5 dakika, sosyal reklam en fazla 3 dakika. Videolar avi, mov ve flv formatında kabul ediliyor. Videolar profesyonel ve amatör olabilir.

Çalışmaları, etkinlik organizatörlerinin davet ettiği ünlü Kırımlı, Ukraynalı ve yabancı sanatçılardan oluşacak jüri değerlendirecek. Çalışmalar, yönetmenlik, yenilikçilik, orijinallik gibi kriterlere göre değerlendirilecek.

Yarışmanın ödül töreni, 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü dolayısıyla yapılacak konser sırasında düzenlenecek. Yarışmanın büyük ödülünü kazanacak çalışmaları hazırlayanlara miktarı açıklanmayan para ödülü verilecek ve bu çalışmalar konser sırasında gösterilecek.

Festival kapsamında seyirci ödülü yarışması yapılacak. Bu yarışma ilk etap şeklinde geçecek. İlk etapta Kırım Müftülüğü’nün sitesinde (qirimmuftiyat.org) oylama yapılacak. Oylamada lider olan çalışmalar Kırım Tatar Milli Bayrak Günü dolayısıyla şenliklerin yapılacağı meydanda gösterilecek ve alınan alkışa göre galip belirlenecek.

Festival seçmeleri, ul.Oktyabrskaya/Petropavlovskaya,3, Kat 5: ofis 501/Smferopol/Kırım adresinde yapılacak.

Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.