SON DAKİKA
Hava Durumu

Çeçen sanatçılar Vaynah kültürü standartlarına göre değerlendirilecek

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2007 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2007 09:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çeçen sanatçılar Vaynah kültürü standartlarına göre değerlendirilecek
Çeçenistan Kültür Bakanı Dikalu Muzakayev tüm Çeçen sanatçıların Çeçen gelenek ve kültürüne uymalarına gerektiğini bildirdi.

Kültür Bakanlığı sanatçılar için yeni kurallar hazırladı. Sanatçılara onların repertuvarlarında mutlaka olması gereken şarkılar listesi sunuldu.

Kültür Bakanlığının uyguladığı yeni standartlarına göre eski Çeçenistan halk türkülerini bozup, remikslerin yapılması yasaklandı. Sanatçıların diğer halk eserlerini icra etmelerine izin verilmeyecek, şarkının söz ve müzik yazarının ismi belli olmalı.

Ayrıca, Çeçenistan Kültür Bakanlığının kararına göre, sanatçılar sahneye milli kıyafetle çıkmalı. Yeni kanunları ilal edenlere sahneye çıkmaları, onların ses ve video katıtlarının televizyon ve radioda yayımlamasına izin verilmeyecek.

Yeni kurulan Sanat Kurulu uygulanan standartların yerine getirilmesini amaçladı. Bazı gözlemcilerin fikrine göre, Çeçenistan sahnesine sansürün konulması çoğu şarkıcıların zor bir duruma sokabilir.

Bu yılın ilkbaharında Dağıstan’daki imamlar ülkeye girmeleri yasak olan pop şarkıcıları listesini yayımladı. Dini adamların bildirdiğine göre "provokatif" olan bazı sanatçıların şarkıları Dağıstan değerliklerine karşı meydan okumakta.

Çeviri: Elzara Ablâzova
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.