SON DAKİKA
Hava Durumu

Gurbetteki yazar Cengiz Dağcı’nın 90. yaş günü vatan Kırım’da kutlandı

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2010 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2010 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gurbetteki yazar Cengiz Dağcı’nın 90. yaş günü vatan Kırım’da kutlandı
Londra’da yaşayan ünlü Kırım Tatar yazarı Cengiz Dağcı’nın 90.yaş günü dolayısıyla 9 Martta Akmescit’te (Simferopol) bulunan Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesinde (KMPÜ) kültürel program düzenlendi.
Etkinliğe, Kırım Tatar Milli Meclis temsilcileri, Kırım Tatar Yazarlar Birliği üyeleri, KMPÜ öğretmenleri ve öğrencileri ve yazarın kız kardeşi katıldı. Program sırasında Cengiz Dağcı’nın farklı zamanlarda yazdığı kitaplar sergilendi. Sergilenen kitaplar arasında İngilizce yazılan birkaç kitap da vardı.
Kırım Tatar Yazarlar Birliği Başkanı Rıza Fazıl, Cengiz Dağcı’nın Kırım Tatar edebiyatının klasik yazarı olarak kabul edildiğini belirtirken, yazarın çalışmalarının sadece “Yıldız” dergisinde özet olarak yayınlandığından dolayı, Dağcı’ya ait eserlerin çok az incelendiğini kaydetti.
En yaşlı Kırım Tatar yazarı Rüstem Müyedin, Cengiz Dağcıyla okulda aynı sırada oturduğunu ve edebiyat kulübüne beraber katıldığını anlattı. Gurbette yaşayan Kırım Tatar yazarla yazışan Prof. Dr. Adile Emirova, Dağcı’nın 20’den fazla roman yazdığını ve bütün romanlarında vatana hasret duygusu temasını işlediğini söyledi.
Şu anda ağır hasta olan Cengiz Dağcı, Londra’daki hastanelerden birinde tedavi görüyor. Yazarın soydaşları kendisine şifalar diliyor ve yazarın en yakın zamanda iyileşeceğini umut ediyor.
Ünlü Kırım Tatar romancı Cengiz Dağcı 9 Mart 1920’de Yalta’nın Kızıltaş köyünde dünyaya geldi. Cengiz Dağcı Türkiye’ye hiç gelmediği halde kitaplarını Türkiye Türkçesi ile yazmış, kitaplarının ilk redaksiyonunu da şair Ziya Osman Saba yapmıştır. Türkiye’de yayınlanan eserleri sayesinde Türkiye’de birçok insan Kırım ’ı ve Kırım Tatarları’nın yaşantılarını öğrenmiş oldu. İlk ve orta öğrenimini köyünde ve Akmescit`te aldı. 1938′de ortaokulu bitirdi . Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıktı. 1941`de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946`da Londra’da Wimbledon yakınlarına yerleşti. Cengiz Dağcı vatanından ayrılmasından bu yana hiç Kırım’a dönmedi.
Eserlerinde Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatını anlatıyor. Türk edebiyatının en güçlü yazarlarından olan Dağcı’nın hüzünlü bir üslûbu var. Romanlarında Kırım Tatarlarının 1928′den sonra Sovyet boyunduruğu altında çektiği acıları dile getirir, bir yurdun gasp edilişini anlatır.
Eserleri arasında; Korkunç Yıllar (1956), Yurdunu Kaybeden Adam (1957), Onlar da İnsandı (1958), Ölüm ve Korku Günleri (1962), O Topraklar Bizimdi (1966), Dönüş (1968), Genç Temuçin (1969), Badem Dalına Asılı Bebekler (1970), Üşüyen Sokak (1972), Biz Beraber Geçtik Bu Yolu bulunuyor.
Niyara Nurmambetova - Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.