SON DAKİKA
Hava Durumu

Haytarma filmi Berlin’de seyircileri ağlattı

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2013 15:26
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2013 15:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Haytarma filmi Berlin’de seyircileri ağlattı

Haytarma filmi 26 Eylül tarihinde Ukrayna’nın Berlin Büyükelçiliğinde gösterildi.

Filmi gösterimi Ukrayna’nın Berlin Büyükelçiliği desteği ile Berlin’in Ukrayna Sinema Kulübü ve Kafkasya, Tataristan ve Türkistan’ı Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirildi.

Ukrayna Sinema Kulübünün bildirdiğine göre Haytarma filminin gösterimine Alman gazeteciler, siyaset bilimciler, tarihçiler, Alman STK’larının temsilcileri, Almanya Parlamentosu milletvekilleri katıldı. Filmin gösterimine Endonezya ve Brezilya Büyükelçilikleri de temsilci gönderdi.

Film gösteriminin organizatörleri , “Filmi seyrettikten sonra bazı izleyiciler ağladı, bazıları sessizce oturdu, bazıları ise birçok soru sormaya başladı, bu akşam film kimseyi kayıtsız bırakmadı” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçiliğindeki salon herkese yetmedi. Filmin gösterimine 150’den fazla kişi kaydoldu, ancak onların sadece üçte ikisi filmi seyredebildi, bazıları için sandalye yetmedi.

Alman tarihçi Jan Peter Abraham, film gösteriminin ardından “Böyle bir filmin ortaya çıkması, beklenmekle birlikte, kaçınılmazdı. Aslında böyle bir film 15 yıl önce çıkması gerekiyordu” dedi.

Toplumbilimci Aleksandra Jakobs, Haytarma filmini diğer tarihi filmlerle karşılaştırarak “Bu film bana Andrzej Wajda’nın “Katın” filmini hatırlattı, özellikle son 15 dakikası. Wajda’nın filmi daha soğuk yani aşırı derece profesyonel, Haytarma filmi ise samimidir” dedi.

Berlin’deki Ukrayna Sinema Kulübü Koordinatörü Aleksandra Binert, bu filmin Kırım Tatar sinemasında sürgün temasının başlangıcını oluşturdu. Aleksandra Binert, “Bu konuya ilişkin filmleri büyük ilgiyle bekliyoruz” dedi.

Film gösteriminden sonra Prof. Dr. İsmail Kerimov ile toplantı. Tüm seyircileri sürgüne ilişkin anılar, ayrıca bugünkü Kırım’da iskan ve tazminat problemleri ilgilendirdi. Toplantının ardından misafirlere Kırım Tatar yemekleri ikram edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.