SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk Kırım Tatar sanat merkezi açıldı (FOTO,VİDEO)

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2012 17:40
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2012 17:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İlk Kırım Tatar sanat merkezi açıldı (FOTO,VİDEO)
Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyetinin başkenti Akmescit’te ilk Kırım Tatar sanat merkezi açıldı.

Kırım Tatar Halk Oyunları ve Müzik Topluluğu - Kırım Ansambli'nin teklifi ile kurulan merkez, yetenekli insanlara özel sergi, tanıtım, yuvarlak masa toplantısı, konser, tiyatro oyunları, çeşitli seminer, sahne gösterisini düzenleyerek yeteneklerini geliştirme imkânını sağlamayı hedefliyor.

Merkezin açılış töreninde Kırım Tatar sanatçı Sabriye Erecepova’ya adanan sergi ve Rüstem Skibin’in el sanatları sergisi yapıldı.

Kırım Tatar Sanat Merkezinin açılış törenine Kırım Kültür Bakanı Alyona Plakida, yardımcısı Arina Novoselskaya, Bahçesaray Valisi İlmi Ümerov katıldı.

Program sunucusu, Kırım Ansambli'nin onursal başkanı Ukrayna ve Tataristan Halk Sanatçısı Server Kakura, etkinliğe katılanlara teşekkür etti ve merkezin bulunduğu binanın küçük olmasına rağmen binada sıcak ve samimi ortamın hakim olduğunu dile getirdi.

Etkinlik sırasında Kırım Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ve Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Sabriye Erecepova’nın doğumunun 100. yıldönümü dolayısıyla Sabriye Halkımızın Sönmez Yıldızı programı yapıldı.

Ukrayna Halk Sanatçısı Zarema Hanum, Kırım Sanat Topluluğu solistleri Yunus Kakura ve Asiye Saale Sabriye Erecepova’nın şarkılarını, Kırım Halk Sanatçısı Dilâver Osmanov ise “Nogay Beyitleri” türküsünü söyledi.

Kırım Tatar Sanat Merkezinin kuruluş fikrini hayata geçiren yönetici Halil Halilov, merkezde çok sayıda etkinliğin yapılacağı müjdesini verdi.

Sanat Merkezinin kurucusu Halil Halilov: “Bu fikir, çoktan aklımda vardı. Ben, Kırım Ansambline yönetici olmam için yapılan davet üzerine gelince burada kendi kafadarlarımı buldum. Biz, ortak çabalarımızla bu sanat merkezini açtık. Bu merkezin öncelikli olarak taze, yeni, cesur düşüncelerin hayata geçirilmesi için bir alan olacağını düşünüyorum. Sanat merkezleri, cesur, deneylere açık insanlar için çalışıyor. Bizim zamana ayak uydurmamız gerekir. Bizim halk sanatını modern müzik ile bir araya getirmeliyiz.” dedi.

Etkinliğin sonucunda her katılımcı, form doldurarak merkez ile ilgili düşüncelerini ve tekliflerini sundu.

Evelina İlyasova, Elmas Kaplan, Osman Bayramaliev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.