SON DAKİKA
Hava Durumu

İşbirlikçilerden Camala’ya intihal suçlaması

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi Başkanı Zaur Smirnov, Eurovision 2016 şarkı yarışmasının galibi Camaya’yı “eser hırsızlığı” yapmakla suçladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2016 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2016 16:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşbirlikçilerden Camala’ya intihal suçlaması

İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eurovision 2016 şarkı yarışmasının sona ermesinden ve Camala’nın yarışmayı kazanmasından bir hafta geçmesine rağmen Kırım Tatar sanatçının yarışmanın birincisi olması etrafından histeri durmuyor. Bu kez Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi Başkanı Zaur Smirnov, Eurovision 2016 şarkı yarışmasının galibi Kırım Tatar kökenli Ukraynalı sanatçı Camaya’ya karşı intihal suçlamasında bulundu. Smirnov, “1944” şarkısının, yeniden söylenen Kırım Tatar halk şarkısının olduğunu ileri sürdü.
 
Rusya’nın Rossiya 1 (Rusya 1) televizyon kanalına konuşan Zaur Smirnov, “Şarkının ilk akortlarından sözlerin ve nakaratın halk şarkısından alındığı anlaşılıyor. İngilizce sözler yazıldı, telif hakkı kabullendi, bu şarkıyı daha önce kimsenin söylemediği söylenemez. Burada intihal ortadadır. Öte yandan Kırım Tatar kökenli Camala’nın halkın faciasını kendisini ünlü kılmak için kullandığı üzücüdür” diye savundu.
 
Daha önce Camala, 1944 senesinin tüm Kırım Tatar halkının olduğu gibi ailesinin de yaşamını kökünden değiştirdiğini anlatmış, söz konusu şarkının da sürgünü anlatan babaannesinin hikayelerine dayanarak yazıldığını belirtmişti. Camala’nın Eurovision şarkı yarışmasında söylediği “1944” şarkının nakaratında Kırım Tatarca olarak “Yaşlığıma toyalmadım. Men bu yerde yaşalmadım” (Gençliğime doyamadım. Ben bu yerde yaşayamadım) diyor. “Men bu yerde yaşalmadım. Yaşlığıma toyalmadım” şeklinde tekrarlanan sözlere “Ey Güzel Kırım” adlı Kırım Tatar şarkısında da rastlamak mümkün.
 
Bu yıl İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eurovision 2016 şarkı yarışmasında Ukrayna’yı temsil eden Kırım Tatar kökenli sanatçı Camala (gerçek adı Susana Camaladinova), yarışmanın 14 Mayıs 2015 tarihinde yapılan finalinde birinciliği elde etti. Camala’nın 1944 Kırım Tatar sürgününü konu alan "1944" adlı şarkıyla katıldığı yarışmanın ikincisi Avustralya'nın temsilcisi, üçüncüsü ise Rusya'nın temsilcisi oldu.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.