SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazim Cepparov’un resim sergisi açıldı

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2007 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2007 09:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazim Cepparov’un resim sergisi açıldı
21 Eylül’de Kırım Tatar Sanat Müzesinde sergi salonunda tanınmış ressam Kazim Cepparov’un 60. yaş gününe adanmış olan sergi açıldı.

Sergiyi Kırım Kültür ve Sanat Bakanlığı, Halklararası İlişkiler ve Sürgünedilen Vatandaşları Yerleştirme Komitesi ve Kırım Tatar Sanat Müzesi organize etti.

Sergide ressamın farklı yıllarda yapmış olduğu 60’a yakın doğa tablosu sergilendi. Bu eserleri sergi için rahmetli ressamın ağabeyi Remzi Cepparov sağladı.

Sanat uzmanların sözlerine göre, Kazim Cepparov’un realizmden postmodernizme kadar farklı tarzlarda çalışma yaptı. Ressamın tabloları arasında yaşam felsefesi ile ilgili bir dizi tablo önemli yer almakta. Tabloda ilk bakışta farketmediğimiz bizim çevremizdeki insanlar yer almakta. Tablodaki kahramanlar genelde; yaşlılar, kapıcı, hayvanlar, kendi aleminde yaşıyorlar.

Kazim Cepparov, sadece çevreyi değil insanların ilişkilerini ve düşüncelerini de canlandırmaya çalışıyordu.

Ressam daha çok özgür tarza yönelimliydi. Ressamın kendisinin dediği gibi tablolar “yaşamı süsleyip mutluluk vermeli”.

Ressamın tabloları şehir, Kırım Özerk Cumhuriyet ve uluslararası sergilerde yer aldı. Eserleri Gürcistan, Yunanistan, Rusya, Ukrayna, Kırım, ABD, İsveç, Fransa ve İsrail’deki özel kolleksiyonları süslemekte.

Açılışa ressamın dostları, sanat adamları, yazar ve ressamlar gelerek ressam hakkında anılarını paylaştılar. Bunun yanısıra sergide Kazim Cepparov’un şiirleri de okundu.

Çeviri: Lilya Emiruseinova
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.