SON DAKİKA
Hava Durumu

Kezlev’de Kırım Savaşı parkı açılacak

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2012 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2012 13:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kezlev’de Kırım Savaşı parkı açılacak
Kırım'ın turizm kentlerinden Kezlev’de Kırım Savaşı parkının açılması planlanıyor.

Parkın eskizi, Kezlev Belediyesi Mimarlık ve Şehircilik İdaresi tarafından hazırlandı. Söz konusu parkı açma fikri, Kezlev’de Kırım Savaşı  (1853-1856) Müzesinin açılışı sırasında ortaya çıktı. Müzenin açılış töreni sırasında, müze binasına yakın parkta “Alma” Askeri Tarih Kulübü’nün katılımı ile savaş sahneleri canlandırılmıştı. Kezlev Belediye Başkanı Andrey Danilenko, park ve müzenin bir komplekste birleştirilmesi gerektiği fikrini dile getirdi. Daha sonra parkın eskiz hazırlık çalışmaları başlatıldı.

Kezlev Belediyesi basın servisinden alınan bilgiye göre, eskiz yakın zamanda değerlendirme için sunulacak. Projeye göre parkın düzenlemesi yapılarak, burada kale parçaları yerleştirilecek. Buradaki savunma yapılarının Ortaçağ'da kurulduğu ve büyük ihtimalle Kırım Savaşı sırasında da kullanıldığı belirtildi.
Ayrıca parkta, hem Rusya hem de müttefik güçlerinden Kırım Savaşı’nda iştirak eden askerler hakkında bilgi içeren panolar yerleştirilmesi ve çocuk parkının da kurulması planlanıyor.

2012 yılı Ekim ayında Kezlev’de Kırım Savaşı Müzesi açılmıştı. Müzede Kırım Savaşında kullanılan toplar, savaşa katılan devletlerin bayrakları, komutanların, Rus çarlarının, muharebelerin ve Kezlev manzaralarının resimleri yer alıyor. Müzede 300’e yakın eşya sergileniyor. Müze koleksiyonu yeni eşyalarla dolmaya devam ediyor.

Kırım Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu, Fransa, Birleşik Krallık ve Piyemonte – Sardinya’dan oluşan müttefik güçleri ile  Rusya arasında 1853-1856 yıllarında meydana gelmişti.

Elmas Kaplan

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.