SON DAKİKA
Hava Durumu

Kezlev’de Yunan kültürü festivali

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2012 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2012 11:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kezlev’de Yunan kültürü festivali
Kezlev’de Ukrayna “Eleutherius-2012” Yunan Kültür Festivali başladı. 

Kezlev Belediye Şurasının verdiği bilgiye göre 2 Haziranda başlayan festivale Kırım’dan ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinden 17 sanat topluluğu katılıyor. Kezlev Yunanlar Derneği Başkanı Tatyana Muravyova, etkinliğin Yunan kültürünün tanıtılması, Kırım’da ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinde yaşayan Rumların halk sanatları ve milli değerlerinin yeniden canlandırılması amacıyla yapıldığını söyledi.

Festivalin açılış törenine Kezlev Belediye Başkan Yardımcısı Eduard Kugel, Ukrayna Yunan Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Nadejda Çapni, Kezlev Belediyesi Etnik İlişkiler İdaresine bağlı Halk Kurulu Başkanı Mark Purim katıldı.

Kezlev Belediye Başkan Yardımcısı Eduard Kugel, “Yunanlılar, Kerkinitis döneminde şehrimizin ilk sakinleri olduğu için Yunan konusu şehrimiz için güncel bir konudur.” dedi. Kugel, şehir idaresinin Yunan ve Kezlev’de yaşayan diğer halkların kültürü ile geleneklerinin korunması ve geliştirilmesi konusuna büyük önem verdiğini dile getirdi.

Kugel, başarı dileğini içeren Yunanistan’ın Odessa Başkonsolosu Antonios Hoziroğlu’nun festival katılımcılarına yönelik mesajını okudu.
Festival, 6 Hazirana kadar devam edecek.

Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.