SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Ansambli, Alma Tarhan Kırım Tatar milli mektebinde konser verdi (FOTO)

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2011 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2011 18:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Ansambli, Alma Tarhan Kırım Tatar milli mektebinde konser verdi (FOTO)
ALMA TARHAN/VİLİNO (QHA) – Kırım Tatar Halk Oyunları ve Müzik Topluluğu Kırım Ansambli, Bahçesaray bölgesi Alma Tarhan köyü Kırım Tatar milli mektebinde konser verdi.
Topluluğun, Kırım Tatar milli mektepleri için hazırladığı Kırım Tatar kültürünü tanıtım turnesinin ilk konserine, programa maddi destek sağlayan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten katıldı.
Celal İçten ve Bahçesaray Kırım Tatar yerel Meclisi Başkanı Ahtem Çiygöz Konserin açılış konuşmalarını yaptılar. Kırım Ansambli yöneticisi Server Kakura konseri sundu.
Kırım Ansambli, öğrencilere türküler, halk oyunları gibi Kırım Tatar kültürel gelenekleri ile Kırım Tatar halk müzik aletlerini, halk elbiselerini tanıttı. Ansamblin her sanatçısı kendi müzik aletini tanıttı.
Topluluk solistleri Kırım Halk Sanatçısı Dilaver Osmanov, Kırım Halk Sanatçısı Asiye Saale ve Yunus Kakura, Kırım Tatar türkülerini icra ettiler. Neşeli, lirik ve vatan sevgisi konulu türküler söylendi. Konserde, Halide İsmailova (12), Mavile Ümerova (10), Nuriye Cemileva (12), Emir Seyitarifov (14), Niyara Kaybulayeva (13), Elnara Seyidametova gibi yetenekli çocukların yer aldığı “Tatlı Ses” grubu sahne aldı. Kırım Ansamblinin dansçıları Tım Tım, mendil oyunu, çoban ve düğün  oyunu gibi halk oyunlarını sundu. Server Kakura, öğrencilere soru-cevap şeklinde  Kırım Tatar halk müziği, halk oyunları hakkında bilgi verdi. Kakura, Kırım Tatar türküleri ve şiirleri yarışması düzenledi. Kakura, yarışmaya katılanlara ve okulun tüm öğrencilerine Kırım Tatarlarının sembolü olan tarak damgalı şapkalar hediye etti.
Kırım Ansambli, tanıtım turu kapsamında Bahçesaray bölgesi Küçük Yaşlav (Viktorovka), Bahçesaray, Karasupazar bölgesi Zuya köyü, Karasupazar (Belogorsk), Kalay (Azovskoye), Canköy bölgesi Kamacı (Zareçnoye), Eski Kırım (Starıy Krım), Büyük Onlar (Oktyabrskoye), Kurman (Krasnogvardeysk), İçki (Sovetskoye), Bulganak (Kolçugino), Akmescit’te buluna  Bavurçı (Kamenka), Çurçi (Pervomayskoye) bölgesi Sarıbaş, Kezlev (Yevpatoriya) ve Sudak’ta konserler verecek.
Mavile Abkerimova - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.