SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kırım için Eurovision'a" çağrısı

Eurovision Türkiye Fan grupları, yetkilileri Kırım Tatarlarıyla dayanışma amacıyla Eurovision'a katılmaya çağırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2016 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2016 19:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kırım için Eurovision'a" çağrısı

Türkiye Eurovision Fan grupları, Kırım Tatarlarıyla dayanışma için Türkiye'nin bu yıl Ukrayna'da düzenlenecek Eurovision'a katılması çağrısı yaptı.

Eurovision Fan Grupları Türkiye temsilcisi Yurdal Çatma, Kırım'daki sürgünü anlatan şarkısıyla birinci olan Kırım Tatarı şarkıcı Jamala nedeniyle Ukrayna ev sahipliğinde yapılacak olan Eurovision'a Türkiye'nin katılmasının anlamlı bir destek olacağını belirtti. 

Konuyla ilgili QHA'ya konuşan sanatçı Pınar Ayhan şu açıklamayı yaptı:

"Küçüklüğümün en coşkulu, en heyecan verici yarışmasıydı Eurovision Şarkı Yarışması. Ülkelerin birbirleriyle yarışmasından çok, binbir çeşit kültür ve melodinin, rengarenk yüzlerin bir araya gelmesi ve dünyaya birlik beraberlik mesajı vermesiydi beni heyecanlandıran. Yıllar sonra 2000 senesinde artık ben de bir yarışmacıydım. Ülkemi gururla temsil ettim ve 10.'lukla, o yıla kadarki en iyi 3. dereceyle ülkemize döndüm.

Sanat, toplumları birbirine yakınlaştıran en kısa, en değerli yoldur. Dilin, dinin, ırkın hiçbir anlam ifade etmediği müzik dili, yıllar önce Belçika'nın yaptığı gibi, dünya üzerinde kullanılmayan bir dil ile kullanıldığında dahi insan denen varlığın birbirini anlamak ve sevmek için başka hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını hatırlatır.

Bu kadar geniş katılımlı bir sanat ortamının içinde bulunmak ise her ülke insanı için bir şanstır. EBU'nun başarılı sunumu ile, dünyanın pek çok yerinde izlenebilen ve ortak sağduyuya hitap eden bu yarışmanın kıymetini bilmek gerekir.

Dünyamızın, savaşlar ve kötü enerjiler ile yok oluşa özenmek yerine; iyi duyguları, birliği, beraberliği müzik yoluyla sunan bu gibi oluşumları desteklemesi herkesin hayrına olur.

Bu yıl, uzun bir aradan sonra yeniden Türkiye olarak, Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmamızı can ü gönülden diliyorum."

Türkiye Eurovision Fan Grupları ve Kırım Haber Ajansı sosyal medya gönüllüleri bu akşam saat 21.30'da Twitter'da "TRT KırımiçinEurovisiona" etiketiyle bir kampanya başlatacaklar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.