SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım ve Türkiye, birlikte turizm hizmetleri sunmak için anlaştı

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2011 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 03.11.2011 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım ve Türkiye, birlikte turizm hizmetleri sunmak için anlaştı
ANKARA, 03.11.2011 (QHA) – Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Kırım Özerk Cumhuriyeti Georgiy Psaryov arasında yapılan görüşmede Kırım ve Türkiye’nin Çin, Japonya ve Koreli turistlere ortaklaşa hizmet sunma konusunda anlaşma sağlandı.
Kırım Hükümetinin verdiği bilgiye göre taraflar arasındaki görüşme, Kırım Hükümeti heyetinin “Kırım’da Sonbahar Turizm Sezonu-Sağlık Sezonudur” projesi kapsamında tanıtım için Türkiye’ye yaptığı ziyaret kapsamında 2 Kasımda gerçekleştirildi.

Günay: Kırım’da büyük bir turizm potansiyeli var

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre Günay, Kırım’ın turizm açısından büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi. Günay,  ''Daha önce gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde gördük ki Kırım'ın da turizm açısından büyük bir potansiyeli var. Kırımlı yöneticiler bizim turizm sektörümüzle işbirliği içine girmek düşüncesindeler. Önümüzdeki aylarda İzmir'de yapılacak fuara katılacaklar. Aralık başında da kruvaziyer turizmi konulu bir toplantıya kendilerini davet edeceğiz'' dedi.

Günay: Şubat ayında Yalta’da fuara katılacağız

Ertuğrul Günay, 2012 yılının Şubat ayında bir daha Kırım’ı ziyaret edeceğini söyledi. Günay, ''Şubat ayı sonunda Kırım'da ortak bir toplantı yapacağız. Yalta'da düzenlenecek fuara katılacağız. Türkiye-Kırım turizm forumu toplayacağız. Esas itibariyle uzak pazarlardan gelen ziyaretçilerin aynı paket içinde her iki ülkeyi de ziyaret etmesini amaçlıyoruz. Bu konuda benzer bir çalışmayı Yunanistan ile başlatmıştık. Kırım'da Türkiye'nin turizm ivmesinden yararlanmak konusunda bence önemli bir adım atıyor. Biz de bu konuda işbirliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyacağımızı ilettik.''

Bakan Günay’ın ardından söz alan Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Psaryov, önümüzdeki zaman diliminde yapılacak fuar ve sergilere davet edildiklerini dile getirerek, Türkiye’ye ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a bugüne kadar Kırım’a vermiş oldukları destek için teşekkür etti.

Görüşmeye, Kırım Turizm Bakan Yardımcısı Aleksandr Liyev, Türk Hava Yolları’nın yönetimi, Ukrayna’nın Kiev Büyükelçiliği mensupları katıldı.

Görüşmede, ortak turizm hizmetleri konusunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının Kırım’ın tatil ile sağlık turizminin modernleştirilmesi ve Kırım’a sağlık turizmi amacıyla Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir’den turist sayısının artırılmasına katkı konuları ele alındı.

Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.