SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Çatırdağ Kırım Tatar Derneğinin kültür merkezini açtı (FOTO)

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2011 09:58
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2011 09:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Çatırdağ Kırım Tatar Derneğinin kültür merkezini açtı (FOTO)
AKMESCİT/SİMFEROPİL(QHA) –Aluşta’da faaliyet gösteren Çatırdağ Kırım Tatar Derneği Kurban Bayramının ilk günü KTMM Başkanı Mustafa A. Kırımoğlu’nun katılımıyla kültür merkezinin açılışını gerçekleştirdi.
Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) verdiği bilgiye göre merkezin açılış törenine KTMM Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Aluşta Belediye Başkanı Stanislav Kolot, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Rüstem Ümerov, aynı vakfın Genel Müdürü Aleksey Skorik, Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve yerel halk katıldı.
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bütün soydaşlarını Kurban Bayramı dolayısıyla tebrik etti ve her Kırım Tatar ailesine Allah’tan nimet, barış ve fazilet diledi.
Kırımoğlu, merkezin soydaşların birlik olmasına, kültürün gelişmesine ve halkın milli kimliğinin korunmasına katkı sağlayacağını dile getirdi. Kırımoğlu, “Kırım’ın güney sahilinde bulunan şehirlerden birisi olan Aluşta’da Kırım Tatar halkı için büyük bir olaydır. Çünkü bu merkez sayesinde genç nesil kendi geleneklerini öğrenebilecek, ana dilini geliştirebilecek” dedi.
Kırımoğlu, Kırım Gelişim Vakfı’nın özel rolünü belirterek tüm Kırım Tatar Milli Meclisi adına Çadırdağ Derneğinin kurulmasına katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Kırımoğlu, “Eminim, bu tür kültür merkezleri gelecekte Kırım’ın birçok yerinde kurulacaktır” dedi.
Çatırdağ Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Yahya Kazakov, “Bizim Çatırdağ Derneğimizin eski hayali gerçek oldu. Biz, Kırım Gelişim Vakfı ile Aluşta Belediye Şurasının sayesinde mübarek Kurban Bayramında Çatırdağ Kültür Merkezini açıyoruz” dedi.
Kazakov’un verdiği bilgiye göre kültür merkezinin projesi çocuklar için halk sanatları ve yörebilim okulu, Kırım Tatar dili kursları, kadınlar kulübünün ve Aluşta’nın tarihi sakinleri kulübünün çalışmasını öngörüyor.
Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Rüstem Ümerov, soydaşlarını Kurban Bayramından dolayı tebrik etti ve KTMM Başkanı Mustafa A. Kırımoğlu’nun söylediklerine katılarak kültür merkezinin en önemli amacı Kırım Tatar milli kimliğinin saklanması ile kuvvetlendirilmesi olduğunu dile getirdi. Ümerov, “Vakfımız, Aluşta bölgesi dahil olmak üzere Kırım’da etnik ve kültürel değerlerin geliştirilmesiyle ilgili girişimleri gelecekte de desteklemeye hazır” dedi.
Aluşta Belediye Başkanı Sergey Kolot, Çatırdağ Kültür Merkezinin Aluşta bölgesinde bulunan dernekler arasındaki dostluk ilişkilerin gelişiminin, idaresindeki bölgede etnik ve dini uyumun kuvvetlendirilmesinin parlak örneği olacağını dile getirdi.
Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Aluşta’da Kırım Tatar Kültür Merkezinin açılması fikrini destekleyen herkese teşekkür etti ve Müslümanları Kurban Bayramı dolayısıyla tebrik etti. Aracı, “Geleneklerin korunup Kırım Tatar halkının genç nesillerine aktarılması, onlarca yıl boyunca soykırıma mağdur kalan Kırım Tatarlarının tarih ve kültürünün ihya edilmesine yapılan kıymeti biçilmez bir katkıdır” dedi.
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Aluşta Belediye Başkanı Stanislav Kolot ile birlikte kurdele kesip merkezi açtı.
Çadırdağ Kırım Tatar Derneği Başkanı Seyit Yahya Kazakov, misafirlere merkezin salonlarını gösterdi. Daha sonra merkezin açılışı ve Kurban Bayramı dolayısıyla yemek programı yapıldı.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.