SON DAKİKA
Hava Durumu

Köstence’de yapılan Türk – Tatar festivali konukları Köstence Belediyesini ziyaret ettiler

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2007 14:11
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2007 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Köstence’de yapılan Türk – Tatar festivali konukları Köstence Belediyesini ziyaret ettiler
Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (RMTTDB) 7-9 Eylül 2007 tarihleri arasında Romanya’nın büyük liman kenti Köstence’de düzenlediği 13. Uluslararası Liman Türk – Tatar Kültür Festivaline katılan Türk misafirler 7 Eylül’de Köstence Belediyesini ziyaret ettiler. Konuklar Belediye Başkan Yardımcısı Gabi Stan ile samimi bir havada geçen bir toplantı yaptılar.

Toplantıya Kırım’dan festivale katılan İlham Topluluğunu temsil eden Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi ve Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemiloğlu ile Bulgaristan’dan Vetova Kırım Tatar Derneği Asabay’ı temsilen Vetova Belediye Başkanı Nihat Kabil katılırken, Türkiye’den festivale katılan Yalova – YAFEM, Ankara – TUFAK, İznik – BALGÖÇ, Makedonya’dan Bahar ve Kosova’dan “Filizler” adlı halk oyunları topluluklarının yöneticileri katıldı. Bu toplulukların temsilcilerinin haricinde İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kadınlar Kolu Başkanı Gülseren Nas iştirak ettiler.

“Bu festival Köstence’nin en önemli kültürel faaliyetlerinden birisidir”

RMTTB Başkanı Hacıakay Saladin, konukları belediye başkan yardımcısı Gabi Stan ile tanıştırmasının ardından, Stan böyle bir faaliyet düzenlediği için RMTTB’yi tebrik etti. Stan, “Bu festival Köstence için gurur kaynağıdır. Bu sene düzenlenen festival Köstence’nin en önemli kültürel faaliyetlerinden birisidir.” dedi. Gabi Stan, ülkedeki Müslüman azınlığın en çok Köstence ilinde yaşadığını ifade ederek Köstence’nin azınlıklar için hoşgörü timsali olduğunu iddia etti. Stan, belediyenin Karadeniz ülkeleri ile kardeşlik bağları oluşturduğunu belirterek, Köstence’nin Türkiye’den İstanbul ve İzmir, Bulgaristan’dan Balçık ve Ukrayna’dan Odessa belediyeleri ile kardeş olduğunu kaydetti.

“Hocam bana 8 verdi”

Toplantıya katılanlardan birisi olan RMTTB’nin eski başkanlarından Faruk Memet Köstence Belediye Başkan Yardımcısı Gabi Stan’ın matematik öğretmenliğini yapmıştı. Stan, öğrencilik anısını anlatarak Faruk hocanın kendisine 8 notunu verdiğini söyledi. Başkan, Faruk hocanın neden yüksek not vermediğini ise hocanın “10 sadece hocalara aittir.” sözü ile açıkladı.

Görüşmenin sonunda topluluk başkanları Belediye Başkan Yardımcısı Gabi Stan’a çeşitli hediyeler verdiler. Kırım delegasyonunun başkanı Safinar Kırımoğlu Safinar Hanım, Karadeniz’in yarımadasından geldiklerini ve KTMM Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’dan selam getirdiklerini söyledi. Safinar Kırımoğlu: “Böyle festivaller bizim kültürümüzü tanıtmamıza yardımcı oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi ve belediye başkanına Kırım Tatar milli giyisisi giydirilmiş bir kukla hediye etti.

Haber: Aydın Pazarcıklı

Köstence
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.