SON DAKİKA
Hava Durumu

La Richesse Müzesinde Kırım’ın bilim tarihi sergisi açılacak

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2012 17:58
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2012 17:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
La Richesse Müzesinde Kırım’ın bilim tarihi sergisi açılacak
Bahçesaray La Richesse Kırım Tarih Müzesi, “13. yy -20.yy başı Kırım’ın bilimi, tarih ve edebiyatı” adlı sergiyi açmayı planlıyor.

Kırım Kalkınma Vakfı, müzenin bu sergiyi açma girişimini destekledi. La Richesse Müzesi Müdürü Guliver Altın yeni serginin, Kırım’da düzenlenen ve Kırım Tatar bilim tarihini yansıtan ilk sergi olacağını belirterek “Kırım Tatarlarının tarihi düşüncenin, bilim araştırmaları ve edebiyatının gelişimi, Kırım müzeleri için yepyeni bir konudur. Kırım Kalkınma Vakfı’nın desteği ile yapılacak bu sergi, Kırım’la ilişkisi olan 13. yy -20. yy başı bilim adamı, şair, tarihçi, hattatları anlatacak.” dedi.

La Richesse Müzesi’nin bilim çalışmalarından sorumlu müdür yardımcısı Nariman Abdülvahap, “Sergide yaklaşık 200 Kırımlı şair, edebiyatçı, tarihçi tanıtılacak. Biz, el yazma eserlerinin asıllarını, müzik listelerini, bilim çalışmalarını, nadir rastlanan kitapların baş sayfalarının kopyaları, şiir ve nesir eserlerinin baskısını kronolojik düzene göre hazırlıyoruz.” dedi.

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Rüstem Ümerov, serginin Kırım’ın hayatının yeni ve hemen hemen hiç bilinmeyen sayfalarını, Kırım’da yaşayan insanların dünya bilimi ve kültürüne katkısını açacağını dile getirdi.

Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.