SON DAKİKA
Hava Durumu

Mavi Gül’ün ilk gösterimi yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2012 15:17
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2012 15:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mavi Gül’ün ilk gösterimi yapıldı
Akmescit “Karman” Sanat Merkezi, Kırım Tatar dilinde hazırladığı “Mavi Gül” tiyatro oyununun ilk gösterisini gerçekleştirdi.

Oyun, ABD’li tiyatro yazarı Tennessee Williams’ın yazdığı Sırça Kümes (The Glass Menagerie) eseri temel alınarak hazırlandı. Eseri Kırım Tatar diline Ayşe Memetova tercüme etti. Mavi Gül’u tiyatro yönetmeni Dinara Ahtemova hazırladı. Oyunda Kırım Halk Sanatçısı Marlen Osmanov, Susana Barabaş gibi tecrübeli oyuncuların yanı sıra “Mıy” (Biz) Tiyatro Stüdyosundan Ernes Seyithalilov ve Elmaz Acıgafarova rol aldı. Oyunun dekorunu sanatçı Niko Lapunov hazırladı.

Yalnızlık ve yalnız insan teması üzerinde durulan oyun, üyelerinin farklı hayallere sahip olan bir aileyi anlatıyor. Aile üyelerinin hayalleri bir birleri ile kesişmiyor ve gerçeğe dönüşmüyor.

Oyun, seyircileri duygulandırdı. Bayan seyircilerin ağladığı görüldü. Yönetmen Dinara Ahtemova, “Çok duyguluyum! Her şey düşündüğümüz gibi oldu ve bundan dolayı sevinç duyuyorum. Provaların devam ettiği uzun aylar geride kaldı ve bundan sonra biz oyunumuzu iyileştireceğiz. Bu kadar çok seyircinin gelmesinden dolayı sevinç duyuyorum. Aralarında çok sayıda tiyatromuzun dostları var. Kırım Tatar dilinde hazırlanan oyuna büyük ilgi gösterilmesi hoş bir şey. Sonraki 2 oyunumuza biletler satıldı. Eğer bu ilgi devam ederse, seyirciler yakın gelecekte yeni oyunlar görecekler!” dedi.

Mavi Gül oyunu, “Karman” Sanat Merkezinde 24 ve 27 Haziranda saat 19.00’da gösterilecek. Bilet ücreti 30 grivna (yaklaşık 4 dolar).

Evelina İlyasova, Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.