SON DAKİKA
Hava Durumu

Plakida, Yanukoviç’in Cumhurbaşkanlığında Kırım’a gelen Rus turist sayısının artacağını iddia etti

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2010 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2010 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Plakida, Yanukoviç’in Cumhurbaşkanlığında Kırım’a gelen Rus turist sayısının artacağını iddia etti
Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Viktor Plakida, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in cumhurbaşkanlığında Rusya’dan Kırım’a gelen turist sayısının artacağını iddia etti. 
4 Mart’ta Yalta’nın İnturist Otelinde düzenlenen 19. Kırım Uluslararası Turizm Fularında konuşma yapan Bölgeler Partisi üyesi Plakida, Kırım’a gelen Rus turist sayısının 2000 - 2004 yılları arasında sürekli arttığını, ancak 2005 yılından itibaren bu sayıda azalma görüldüğünü söyledi.
Rus turist sayısındaki düşüşün 2004 yılında Ukrayna’da meydana gelen Turuncu Devrimden kaynaklandığını iddia eden Plakida, eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun döneminde bozulan Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkilerin Kırım’a gelen Rus turist sayısını olumuz etkilediğini öne sürdü.
 25 Şubat 2010’da göreve başlayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini açıkladığını bu nedenle Rus turistlerin tatil için yeniden Kırım’ı tercih etmeye başlayacağını belirten Plakida, “Yeni Ukrayna Cumhurbaşkanı, göreve başlar başlamaz Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkileri güçlendirmeye söz vermişti. Biz, Kırım  halkı olarak her zaman devletlerarası ilişkilerin sağlamlaştırılmasını destekledik ve ilerde de destekleyeceğiz” dedi
Plakida, günümüzde Kırım’a Rusya’dan gelen turistlerin, toplam turist sayısının %21'ini oluşturduğunu kaydetti.
3 Mart’ta açılan 19. Kırım Uluslararası Turizm Fularında Ukrayna, Rusya, Türkiye ve diğer ülkelerden 500’e yakın turizm sektörü temsilcisi katılıyor. Fuar 19 Mart’a kadar sürecek.
İlyas Ali
 


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.