SON DAKİKA
Hava Durumu

Şamil Alâdin Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2013 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2013 13:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Şamil Alâdin Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu

Kırım Tatar edebiyatı alanında verilen Şamil Alâdin Ödülleri 25 Eylül tarihinde Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nde (KMPÜ) yapılan törenle sahiplerini buldu.

Tören KMPÜ öğrencilerinin konseriyle başladı.

Ödüller nazım, nesir ve gazetecilik alanlarında verildi. Nesir ödülüne Uriye Edemova layık görülürken, nazımda Pevat Zeti galip geldi. Pevat Zeti törene katılanlara “Merhaba, Vatanım, Merhaba!” şiirini okudu.

Gazetecilik kategorisinde ise Zakir Kurtnezir ödüllendirildi. Zakir Kurtnezir, Şamil Alâdin’in kendisinin ilk edebiyat hocası olduğunu ve bu ödülün kendisi için bir onur olduğunu kaydetti.

Şamil Alâdin Ödülü Ukrayna Yazarlar Birliği tarafından veriliyor. Törene katılan Ukrayna Yazarlar Birliği Kırım Şubesi Başkanı Boris Finkelşteyn Şamil Alâdin Ödülü sahiplerini kutladı. Boris Finkelşteyn, “Ödül sahiplerini tebrik ediyorum ve gelecek yıllarda bu ödüllere Kırım Tatar yazarları, şairleri ve gazetecileri arasında layık adayları bulmasını diliyorum” dedi.

Şamil Alâdin Ödülü hakkında bilgi veren Boris Finkelşteyn,”Yazarlar Birliği Başkanlık Divanı toplantısında her bir bölüm (Ukrayna, Rus, Kırım Tatar) için ayrı bir edebiyat ödülü oluşturulması kararını aldık. Kırım Tatar bölümü Şamil Alâdin Ödülünü meydana getirdi.” dedi.

Ukrayna Yazarlar Birliği Kırım Şubesi verilecek para ödülünü açıklamadı.

Liyana Menumerova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.