SON DAKİKA
Hava Durumu

Turistik gemiler Karadeniz’de en çok Kırım’ı ziyaret ediyor

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2011 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2011 13:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Turistik gemiler Karadeniz’de en çok Kırım’ı ziyaret ediyor
AKMESCİN/SİMFEROPOL (QHA) –  Kırım Özerk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Aleksandr Liyev, 25 Kasımda yaptığı açıklamada Kırım’ın yıllık 85 turistik gemi trafiği ile Karadeniz havzasında öncü olduğu kaydetti.

Bakan Liyev, düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki yılın Şubat ayında yapılacak Karadeniz forumunda Karadeniz’in bir marka haline getirilmesi ve cruise gemi turizmini geliştirme konusunun tartışılacağını bildirdi. Bakan Liyev, “Bu geziler oldukça ekonomik ve ilginç. 7-8 gün içinde 7 farklı kültürü görebilirsniz. Karadaki geziler dahil edilmeden cruise seyahatini 500 dolar gibi fiyata alabilmek mümkün.” dedi.

Bakan Liyev, cumhuriyet sınırları içindeki limanlara yılda 85 turistik gemi girişinin olduğunu açıkladı. Liyev, kıyas yaparak, Karadeniz havzasında Odesa limanının 73, Sivastopol’ün 38 (Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne bağlı değil), Köstence’nin 43, Soçi’nin 28, Nesebır’ın 17, Trabzon’un da 15 gemi trafiği ile Kırım’ı takip ettiğini belirtti.

Aleksandr Liyev, “Ukrayna ve Kırım’a Karadeniz havzasında iskele olarak gemilere hizmet verebilmek için Allah bize tüm imkanları bahşetti.” dedi.

Susana Üseynova
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.