SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna hükümetinden turistlerin başını ağrıtacak kararname

Yabancılar Ukrayna’ya girerken en az 600 dolar beyan etmeleri istenecek

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2013 13:18
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2013 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna hükümetinden turistlerin başını ağrıtacak kararname

Ukrayna Bakanlar Kurulunun kabul etmiş olduğu 4 Aralık tarihli 884 numaralı kararname birkaç gün önce resmi gazetede yayınlandı.

Kararnameye göre Ukrayna’ya giriş, Ukrayna’da bulunma veya transit olarak geçen yolcuların yeterli maddi güvenceye sahip olduğunu 1 aylık kalış için asgari aylık geçim tutarının (1 Aralık tarihinde itibaren 1179 grivna ya da 147 dolar) 20 katı miktarındaki parasal kaynağı ibraz ederek ispatlamak gerekiyor.

Kararnamede ayrıca Ukrayna’ya ziyaret süresine göre maddi güvence miktarı hesaplama formülü de bulunuyor. Formüle göre Ukrayna’ya gelen yabancı vatandaşların en az 5 günlük maddi güvencesi olması gerekiyor.

Hesaplamaya göre yabancı ülke vatandaşı Ukrayna’ya girerken maddi güvence olarak 4,7 bin grivna (588,5 dolar) ve Ukrayna’da bulunacağı 2. günden itibaren her gün için 784 grivna (98,1 doları) bulundurması isteniyor.

Nakit para, banka çekleri, ödeme kartları, konaklama rezervasyonu veya ödeme belgesi, devlet bonosu veya yabancıyı kabul eden tarafın teminat mektubu, seyahat biletleri maddi güvence olarak kabul ediliyor.

Yeterli maddi güvencenin olup olmadığının denetimi vize davetiyeleri hazırlanırken, Ukrayna’ya giriş vizesi düzenlenirken ve devlet sınırlarındaki gümrük kontrolünde veya kalış süresi uzatılırken yapılacak.

Ukrayna sınırlarında maddi güvence kontrolü 2. derece kontrol kategorisine giriyor ve bu nedenle rastgele olarak yapılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.