SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’ya gidenler, vizesiz rejimden memnun (FOTO, VİDEO)

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2012 08:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2012 08:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’ya gidenler, vizesiz rejimden memnun (FOTO, VİDEO)
1 Ağustos’tan itibaren iki ülke vatandaşları 180 gün içinde toplam 90 günü aşmamak kaydıyla  30 günlüğüne vizesiz ziyaret gerçekleştirebiliyorlar.
22 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatine İlişkin Usullere Dair Anlaşma imzalanmıştı.
Dün yürürlüğe giren anlaşma kapsamında ilk Türk vatandaşları da Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Başkent’i Akmescit’e vizesiz olarak gelmeye başladı.
Sabah saatlerinde İstanbul’dan Akmescit’e  gelen yolcular vizesiz seyahat etmenin kendileri için çok büyük bir rahatlık olduğunu ve pasaport kontrolünde hiç bir sorunla karşılaşılmadığını söylediler.
Vize muafiyetinden yararlanarak Ukrayna’ya giriş yapan Murat Akkaya gümrüksüz olarak seyahat etmenin çok rahat olduğunu, daha önceleri vize istendiğini ve vize alabilmek için birçok zahmetli yoldan geçtiklerini dile getirdi. Ayrıca pasaport kontrolü yapan polislerin ve gümrük memurlarının yardımcı olduklarını, hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını, vizesiz seyahat kolaylağının diğer ülkelerle de sağlanması gerektiğini söyledi.
1 Ağustos 2012’den itibaren Ukrayna’ya yapılacak turistik seyahatlerde vizeyle birlikte gidiş-dönüş uçak bileti, otel rezarvasyon belgesi (voucher) gibi belgeler istenmeyecek.
Bununla birlikte pasaport kontrolü yapan polisler gerekli gördükleri hallerde hiçbir sebep göstermeksizin ziyaretçileri ülkeye sokamama hakkınada sahipler.
Mavile Abkerimova, Ayder İslâmov, Bilge Özkan

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.