SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Karamanov Piyano Yarışması devam ediyor (FOTO)

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2011 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2011 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uluslararası Karamanov Piyano Yarışması devam ediyor (FOTO)
AKMESCİT/SİMFEROPİL (QHA) –Türk asıllı besteci Alemdar Karamanov’un anısına Akmescit’te yapılan 8. Uluslararası Karamanov Piyano Yarışması devam ediyor. 11 Kasımda başlayan yarışmaya Ukrayna, Rusya, Türkiye, Moldova, Belarus ve Kore Cumhuriyeti’nden toplam 42 genç piyanist katılıyor.

Yarışmanın açılış töreninde daha önce yapılan yarışmaların galipleri sahne aldılar. Törene, Kırım Parlamentosu Başkan 1. Yardımcısı Konstantin Baharev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Daimi Kırım Temsilcisi Vekili Viktor Plakida, Kırım Kültür Bakanı Alyona Plakida gibi Kırım’ın düzey yetkilileri katıldı. Konstantin Baharev, Alemdar Karamanov’un bıraktığı eserlerin dünyanın kültürel hazinesine girdiğini söyledi.

Baharev, 1996 yılında kurulan ve her 2 yılda bir yapılan bu yarışmanın 15 yıl içinde prestijli bir yarışmaya dönüştüğünü, Ukrayna ve Kırım için önemli kültürel olay olduğunu, yeni yeteneklerin keşfedilmesine katkı sağladığını kaydetti. Baharev, “Bütün yarışmacılşara yaptıkları sanatta iyi şanslar ve bol ilham dilerim. Ben, piyano branşında müzik okulunu birtirmiş bir insan olarak bu tür prestijli yarışmalara katılmanın ne olduğunu bilirim. Herkese dürüst rekabetle galip gelmelerini diliyorum” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Daimi Kırım Temsilcisi Viktor Plakida, Alemdar Karamanov Piyano Yarışmasının Kırım’ın imajına büyük katkı sağladığını dile getirdi. Plakida, “Bu yarışma Kırım, Ukrayna ve yarışmaya katılan tüm diğer ülkeler için önemli olmakla sınırlı kalmıyor. Bu yarışma aynı zamanda Kırım tarihinin bir sayfası niteliği taşıyor. Bu (Alemdar Karamanov) Kırımlı bestecidir. Onun eserleri Kırım’ın tarihini yansıtıyor, bu eserlerin özel bir havası var. Bunun için bütün dünyanın bestecimizin eserlerini duyması çok önemlidir” dedi.

Kırım Kültür Bakanı Alyona Plakida, klendi ve bakanlığın adına yarışmanın yapıldığı Pyotr Çaykovskiy Müzik Okuluna Alemdar Karamanov’un orkestra eşliğinde piyano konçertosu için yazdığı “Ave Mariya” eserinin notaları hediye etti. Aynı notalar yarışmanın galibine ödül olarak verilecek.

Yarışmanın yöneticisi, Ukrayna Halk Sanatçısı Aleksandr Yatskov, törene katılan Karamanov’un yakınlarını, yarışmacıları, yarışmacıların öğretmenleri ile ebeveynlerini selamladı. Yarışma, 17 Kasıma kadar devam edecek. 4 gruba bölündü. A grubuna 10 yaş altı çocuklar, B grubuna 11-14 yaşları arasındaki çocuklar, C grubuna 15 - 18 yaş arası gençler ve D grubuna yaşı 19 ila 25 arasında değişen gençler girecek. 18 Kasımda yarışmanın ödül töreni ve gala konseri yapılacak.

Alemdar Karamanov kimdir?

Alemdar Karamanov (1934-2007)-besteci, Ukrayna halk sanatçısı. Türk asıllı babası Sabit Temel Kagırman 1944 yılında sürgün edildiği Sibirya’dan hiç dönmedi. Annesi Rus asıllı Polina Veliçko kütüphanede çalışmaktaydı.

Karamanov ilk besteleri olan  küçük piyano parçalarını 6 yaşında besteledi. Besteci, 1953 yılında Akmescit’ten ayrılarak ederek Moskova Konservatuarında eğitim almaya başladı. 1958-1963 yılları arasında yüksek  lisans eğitimi aldı. Okul arkadaşları onun sadece yetenekli değil dahi besteci olduğu fikrindeydi. 1965 yılında Akmescit’e döndü.

Büyük senfoni bestecisi olan Alemdar Karamanov, 24 senfoni, birçok oda, enstrümantal, vokal ve koro müziği besteledi. Karamanov’un gbesteleri V. Fedoseev, V. Aşkenazi, V. Ziva, E. Tabakov, g. Provatorov, V Viardo, K. Şçerbakov gibi ünlü sanatçılar tarafından icra edildi.

1996 yılından itibaren Kırım’da 2 yılda bir Ukrayna halk sanatçısı, Kırım devlet ödülü ve Ukrayna Milli Taras Şevçenko ödülü sahibi olan Karamanov’un adını taşıyan yarışma düzenleniyor. Güneş sisteminin küçük gezegenlerinden birine Alemdar Karamanov’un adı verildi. Ünlü besteci, 3 Mayıs 2007 tarihinde hayata veda etti.

Mavile Abkermova - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.