SON DAKİKA
Hava Durumu

Yalta’da ilk Kırım Tatar Etnografya Merkezi açıldı (FOTO, VİDEO)

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2012 18:02
Haber Güncellenme Tarihi: 18.06.2012 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yalta’da ilk Kırım Tatar Etnografya Merkezi açıldı (FOTO, VİDEO)
Yalta’da 12 Haziranda düzenlenen törenle “Dereköy” adlı ilk Kırım Tatar Etnografya Merkezi açıldı.

Merkez, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Vakfı’nın desteğiyle Yalta’nın merkez sokaklarından birisi olan Kievskaya’da açıldı. Merkez, Kırım Tatar halkının kültürel mirasının saklanmasını, genç nesille çalışmanın yapılmasını, halk el sanatlarının geliştirilmesini ve meraklılara el sanatlarının öğretilmesini hedefliyor.

Dereköy Kırım Tatar Etnografya Merkezinin açılış törenine Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Yalta Belediye Başkan Yardımcısı Yelena Yurçenko, Yalta Belediye Şurası Etnik İlişkiler ve Göç İdaresi Başkanı Zaur Smirnov, Kırım Vakfı Müdürü Riza Şevkiev, Maarifçi Kırım Tatar Öğretmenler Birliği Başkanı Safure Kacametova katıldı. Etkinliği “Cemile” Kırım Tatar dans topluluğu renklendirdi.

Kırımoğlu, Yalta’da ilk Kırım Tatar Etnografya Merkezi’nin açılışı nedeniyle program katılımcılarını tebrik etti ve bu merkezin kuruluşuna katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Yalta Belediye Başkan Yardımcısı Yelena Yurçenko, bu merkezi 10 yıldır beklediklerini belirterek “Merkezin açılışı, uzun zamandır beklenen bir olay. Bu merkezin be belediye başkan yardımcısı olduktan sonra açıldığı için çok mutluyum. Bu merkezin ortak çabalarımızla açılması çok önemlidir.”dedi.

Yurçenko, merkez kurarak Yalta’da Kırım Tatar kültürünü yerleştirme fikrini paylaşan herkese teşekkür etti. Yurçenko, “Çocuklar buraya gelip dedelerinin başlattığı şeyleri öğrenecekler. Onlar kendi kültürü, kendi tarihi içinde tek amaçla yaşayacaklar, bunları nesilden nesile aktaracaklar.” diye sözlerine ekledi.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Yelena Yurçenko, duadan sonra kurdeleyi keserek Dereköy Kırım Tatar Etnografya Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdiler. Merkezin kuruluşunda girişimde bulunan kişilerden birisi olan Zarema Denişa, misafirleri binanın içinde gezdirip merkezin gelecekte gelişimi ilgili düşüncelerini paylaştı.
Merkez 4 odalı bir binada bulunuyor. Bina, Kırım Tatar eşyalarıyla donatıldı. Merkezde Nuri Yakubov’un resimleri, seramikçi Rüstem Yakubov’un yaptığı ürünler, Rüstem Skibin’in yaptığı süsle işlenmiş tabaklar, Tamara Klyuçkina’nın yaptığı nakışlar sergileniyor.Gelecekte merkezin bir odasında resimler, 2.ve 3.odalarda el sanatları ürünleri, 4.oda, Kırım Tatar halkının dünyasını yansıtacak. Bu odada Kırım Tatarlarının tarihteki yaşamını gösterecek eşyalar sergilenecek.Zarema Denişa, merkezin ana fikri, Kırımlılara ve yabancı turistlere Kırım Tatar kültürünün tanıtılması olduğunu söyledi. Denişa, “Yalta’ya çok sayıda turist geliyor. Buraya gelen herkesin Kırım Tatar kültürünü öğrenmesini isterdik. Çünkü 2. Dünya Savaşı’ndan önce şehrin toplam nüfusunun yüzde 70’ini Kırım Tatarları oluşturuyordu. Ana hedef, kültürü tanıtmak, eskiden ne ile uğraşıldığını, bunun aşağı yukarı nasıl gerçekleştirildiğini ve bütün bunların günümüzde nasıl yeniden canlandığını göstermektir.” dedi.Eski sanatlar ustası Lilya Abdureşitova, açılış töreninde ebru semineri verdi. Programın sonunda bütün misafirlere çiğbörek ve Kırım Tatar tatlıları ikram edildi.Uriye Halilova, Ayder İslâmov, Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.