SON DAKİKA
Hava Durumu

Yalta Şehir Şurası, Kırlangıç Yuvası’nı Kırım yönetimine devretti

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2011 13:47
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2011 13:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yalta Şehir Şurası, Kırlangıç Yuvası’nı Kırım yönetimine devretti
YALTA, 24.02.2011 (QHA) – Yalta Şehir Şurası, Kırım’ın simgelerinden olan Kırlangıç Yuvası şatosunu Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu yönetimine devretti.
Yalta Belediye Başkanı Aleksey Boyarçuk, şehir bütçesinin Kırlangıç Yuvası’nı tamir etmek için yeterli bütçeye sahip olmadığını belirtti. Tarihi öneme sahip anıt, 2002 yılında işletilmek üzere özel bir şirkete devredilmişti. Özel şirket 9 yıl evvel 11 bin 700 grivna aylık kira veriyordu. Bugün bu kira kur farkı nedeniyle 1500 doların altına düşmüş durumda.
Aytodor kayası üzerinde yer alan Kırlangıç Yuvası kalesi risk altında bulunuyor. Kalenin güçlendirilmesi ve tamir işleri için milyonlarca grivna gerekiyor. Boyarçuk, “Ne yazık ki Yalta bütçesi bu işlerin yapılmasına imkân tanımıyor. Alınan kira ücreti tamirin gerçekleşmesine yetmiyor. Kırlangıç Yuvası’nın bulunduğu Gaspra’nın belediyesinde de böyle imkanlar yok.”
Kırım Bakanlar Kurulunun, Kırlangıç Yuvası ile ilgili işler için gerekli finansmanı sağlayabileceğini belirten Boyarçuk, ancak bunun için şatonun Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kuruluna devredilmesi şartının ortaya konulduğunu kaydetti. Boyarçuk, “Bunu yapmamak için sebep göremiyorum. Bu eşsiz anıt Kırım’ın güney kıyılarında kalmaya devam edecek, ancak bakımı Kırım bütçesi tarafından karşılanacak.” dedi.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.