SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç kültürel mirası korumak için çalışmaların hızlandırılmasını istedi

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2011 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2011 14:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç kültürel mirası korumak için çalışmaların hızlandırılmasını istedi
KİEV (QHA) – Yanukoviç Ukrayna'nın ulusal kültürel mirası koruma mevzuatına reform gerçekleştirmek hedefi ile, Kültür Bakanlığın Haziran ayında başlatmış olduğu, Ukrayna'nın ulusal kültürel miras eserlerini kayıt altına alma işlemlerinin yakın zamanda tamamlaması talimatını verdi.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Kültür Bakanlığı tarafından sunulan ulusal kültür mirası yasa tasarısını yılın sonunda parlamentoya sunabilmek için yapılacak ilaveleri Aralık ayı ortasına kadar bitirilmesinin şart olduğunu söyledi.

Kültür Bakanı Mihail Kulinyak, yaptığı açıklamada Kültür Bakanlığı tarafından geliştirilen ulusal kültür mirası yasa tasarısının, mevcut kültürel mirasın ve arkeolojik anıtların korunması, değerli kültürel eserlerin ait olduğu ülkeye iade edilmesi gibi üç kanunu birleştirdi.

Kulinyak, “Ukrayna mevzuatında ilk kez UNESCO tarafından dünya mirasını koruma konusu açıkça belirtildi. Bu kapsamda, türkülerimiz, geleneklerimiz ve adetlerimiz gibi maddi olmayan kültürel miraslar da koruma altına alınacak.” dedi. Bakanın açıklamasına göre arkeolojik eserler ulusal miras olarak kabul edecek ve tamamen özel kişiler tarafından sahiplenme olasılığını ortadan kaldıracak. Kulinyak, “Bu mevzuatın kapsamı içinde taşınmaz arkeolojik eserler hariç tüm arkeolojik koleksiyon buluntuları da girmektedir. Mevzuatın en önemi tarafı, herhangi bir inşaatın yapılması için tahsis edilen araziler arkeoloji uzmanlarının incelemesinden geçecek, kanun ihlali için cezalar artırılacak.” dedi.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.