SON DAKİKA
Hava Durumu

3 yaşındaki Eralp babası tarafından kaçırıldı

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2013 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2013 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
3 yaşındaki Eralp babası tarafından kaçırıldı

Kırım’ın Büyükonlar bölgesinde 11 Eylül tarihinde 3 yaşındaki Eralp’in babası Kaan Güvenir, çocuğu akvaryuma götüreceğini söyleyerek annesi Nelli Güvenir Moisyeyeva’dan alarak kaçırdı. Çocuğun nerede olduğu bilinmiyor.

Nelli Güvenir Moisyeyeva, QHA’ya yaptığı açıklamada “Eşim, Türkiye vatandaşı Kaan Güvenir ile 2009 yılında evlendik. O bir araba yarışçısı ve Türkiye’den Ukrayna’ya iş için geldi. Arabalar ile ilgilenen herkes onu iyi bilir. Kariyeri burada ilerlemedi ve biz İstanbul’a taşınmaya karar verdik” dedi.

Nelli için İstanbul Kadıköy’de geçen 3 yıl kâbus gibi oldu. Nelli, pasaportsuz yaşadığını, eşinin kendisini çocuğun yanında dövdüğünü söyledi. Ailenin evi olmadığı için sürekli kira değiştiriyordu. Nelli, orada kendisine değerli bir kimse olmadığı ve bu aileye hiçbir şeye sahip olmayan birisi olarak geldiği söylenerek her zaman küçük düşürülmekteydi.

Nelli Güvenir Moisyeyeva, “Sonunda Kırım’da ailemle bağlantı kurabildim ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne çalışmak için giden ablam aracılığıyla kendim ve Eralp için uçak biletleri aldım ve böylece Kırım’a döndüm” dedi.

25 yaşındaki Nelli Güvenir Moisyeyeva Kırım’da boşanma davası açtı ve Türkiye vatandaşı olan 28 yaşındaki Kaan Güvenir ile halen boşanma sürecinde bulunuyor. Nelli ve çocuğu 2 yıl kimliksiz yaşadı ve sadece 2013 yılının Nisan ayında kimlik belgelerini yeniden alabildi. Eşi, Nelli’nin her şeyi anlatırsa onu cezalandıracağını ve hatta Türkiye’de kimlik belgesine sahip olmadığı için onu çocuksuz olarak İstanbul’dan sınır dışı etmekle tehdit etmişti. 17.05.2010 doğum tarihli Eralp Güvenir, Türkiye’de doğdu, ancak Ukrayna vatandaşı.

Kaan Güvenir, ailesi Kırım’a döndüğünden sonra onların peşinden Kırım’a geldi. Kaan eşinin dönmesini istedi ve eşi Türkiye’ye dönmeyeceğini söyleyince Kırım’da yaşamaya razı olduğunu ve hatta ev ve araba almaya hazır olduğunu bildirdi.

Kaan Güvenir 11 Eylül 2013 tarihinde Eralp’i annesinden gezdirmek üzere aldı.

Nelli Güvenir Moisyeyeva, “Bu benim hatam, ben ona güvendim. Çocuğum akvaryumu görmek istemişti, onu vazgeçirmek istediğimde çok ağlamıştı. Babası bu kez akvaryum biletlerinin elinde olduğunu söyledi” diye anlattı.

Anne o günden beri küçük Eralp hakkında hiçbir haber almadı. Eralp’ın babası da ortadan kayboldu. Telefonları kapalı. Sosyal ağlardaki sayfaları da silindi.

12 Eylül tarihinde Kaan’ın babası Nelli’ye telefon açarak Kaan ve Eralp’in Türkiye’de olduğunu söyledi. Ancak bu kanıtlanamadı. Bunun haricinde velinin izni olmadan çocuğun Ukrayna dışına çıkamaz. Nelli, kendisini Türkiye’ye dönmeye zorlamak için eşinin ailesi tarafından söylenen bir yalan olduğunu düşünüyor.

Nelli Moisyeyeva, çocuğunu bulmak için kamuoyundan yardım istiyor.


Kaan Güvenir, olay günü sarı renkli Citroen C1 araba kullanıyordu. Araba numarası maalesef belli değil ancak Kaan’ın 4 ya da 5 Eylül tarihinde Canköy-Akmescit karayolunda Kaşık Değirmen (Novoandreyevka) köyü yakınında kaza yaptığı biliniyor ve bu nedenle belki trafik polisinde araba numarası bulunabilir. Kaan siyah t-şört ve siyah şort giymişti ve siyah Porsche markalı güneş gözlüğü takmıştı.

Eralp Kaan, gri kot pantolon, mavi beyaz çizgili t-şört, mavi kırmızı, kapüşonlu örme kazak, Nike markalı gri spor ayakkabı giymişti. Çocuk Rusça konuşuyor.

Çocuğun kimlik belgelerinin aslı annesinde bulunuyor.

Nelli ve ailesi Büyükonlar bölge karakoluna başvurdu, ancak polis tarafından herhangi cevap verilmedi. Bunun dışında aile tüm yurtdışına çıkış noktalarını haberdar etti, Ukrayna Güvenlik Servisine (SBU) başvurdu. SBU’nun verilerine göre Kaan ve Eralp Güvenir Ukrayna sınırını geçmedi.

Kaan'ın fotoğrafıGayana Yüksel

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.