SON DAKİKA
Hava Durumu

Açlık grevi yapan Çernobil "temizlikçilerinden" biri polis baskınında öldü

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2011 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2011 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Açlık grevi yapan Çernobil "temizlikçilerinden" biri polis baskınında öldü
KİEV (A.A) - Ukrayna'da, Çernobil nükleer faciasından sonra santralde yetersiz koruma önlemleriyle görev yapan ve devletin maaşlarında kesintiye gitmesini protesto amacıyla açlık grevine başlayanların bulunduğu çadırlara düzenlenen polis baskınında Çernobil "temizlikçilerinden" bir kişinin öldüğü bildirildi.
     Mahkemenin eylemi yasa dışı ilan etmesinin ardından çadırkente giren güvenlik güçlerinin çadırları söktüğü, jeneratöre el koyduğu, ısıtma ve aydınlatmayı kestiği ve yaşanan arbedede bir kişinin rahatsızlanarak öldüğü belirtildi.
     Polis baskınını "terör" olarak nitelendiren eylemcilerin lideri Nikolay Gonçarov, baskında rahatsızlanan Gennadi Konoplyov'un hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybettiğini söyledi.
     1986 yılındaki nükleer facianın ardından Çernobil'de çalışmış ve hayatta kalmış yaklaşık 80 kişi, Donetsk kentinde emeklilik dairesinin önünde 20 çadır kurarak, 17 Kasım'da açlık grevine başlamıştı.
     Hükümet, emeklilik sistemindeki açığı kapatmak amacıyla nükleer faciadan sonra santralde görev yapanlara ödenen maaşlarda kesinti yapmıştı.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.